Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Soluția oferită de Bluetooth pentru comunicația în radiofrecvență

Discuția de până acum ne ajută să ne formăm baza pentru înțelegerea modului în care Bluetooth a fost proiectată. Câteva considerații generale merită reamintite și subliniate:

- la nivelurile inferioare comunicația se desfășoară în radiofrecvență în banda 2,4 GHz, deci este o comunicație fără fir;
- este otimizată pentru comunicații de mică acoperire cu consum scăzut și cu cost mic;
- la nivelurile superioare reutilizează protocoalele de transport și pe cele de nivel aplicație deja existente definite pentru domenii similare așa cum sunt cele din tehnologia de comunicație fără fir în infraroșu.

Rezultatul este deci o tehnologie de comunicație wireless potrivită pentru a înlocui cablurile și pentru a fi utilizată în dispozitive portabile, într-o largă arie de aplicații.

Documentatie elaborata de Catana Monica