Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Computerul fără fir (cordless computer)

Am aflat că la bază tehnologia de comunicație Bluetooth este un înlocuitor pentru fire, cabluri. Calculatorul desktop, cel care sălășluiește pe birourile noastre de acasă ori la serviciu, este primul exemplucare ne vine în minte și în care avem de-a face cu un mare număr de cabluri incomode și deci greu de controlat. Acest model de utilizare nu este conținut explicit în versiunea 1.0 dar se așteaptă ca acest scenariu să fie realizat într-o manieră directă în viitorul apropiat. Așa cum se poate observa în Figura multe dintre cablurile de legătură dintre calculator și periferice pot fi înlocuite prin legături wireless. Tastaturi, mose-uri, joistick-uri, boxe, imprimante, scannere și altele ar putea folosi în acest scop tehnologia de comunicație wireless Bluetooth.

Tot în legătură cu computerul desktop și tot fără fir pot comunica cu acesta PAD-urile, camerele digitale și de asemenea legătura la rețeaua din care poate face parte calculatorul este posibil să fie wireless. În plus față de avantajul evident de a nu avea de a face cu cabluri în timpul instalării și lucrului cu calculatorul, dispozitivele fără fir oferă mai multă libertate în ceea ce privește plasarea lor în spațiul disponibil, ca și în utilizarea lor. Boxele, imprimantele și scanerele de exemplu, ar putea fi plasate oriunde, în locuri puțin sau deloc incomode pentru utilizator, nerestricționate de conectori și lungimi d cablu. Tot așa dispozitivele pentru interfața cu utilizatorul, adică tastatura, mouse-ul, joistick-ul, le putem așeza oriunde ne convine, în imediata apropiere a noastră, a utilizatorilor și în plus pot fi mutate odată cu noi, nemaifiind nevoie să rămână fixe într-un loc, constrânse de prezența cablului. O importanță în creștere o are un alt aspect al acestui scenariu și anume: utilizarea în comun a dispozitivelor, cunoscută sub numele de device sharing, cu avantaje evidente în cazul folosirii în comun, de către mai multe calculatoare adică, a perifericelor ca imprimantele și scanerele. În mod cert această facilitate este preferabilă celei similare dar desfășurată prin intermediul conexiunilor prin cablu care se petrece în felul următor: în primul rând calculatorul la care sunt conectate prin cabluri perifericele ca și restul calculatoarelor fără imprimantă și/sau scaner proprii trebuie să fie legate într-o rețea iar primul se va comporta ca un server; atunci când utilizatorul unui alt calculator vrea să folosească perifericele va face acest lucru prin intermediul stației host (serverul) la care acestea sunt legate. Incomod, nu? În cazul modelului cordless computer acest inconvenient dispare și alte dispozitive care comunică prin Bluetooth pot accesa în mod egal perifericele.

Documentatie elaborata de Catana Monica