Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Ceasul Bluetooth

Fiecare dispozitiv Bluetooth are un ceas propriu, nativ, care determină momentele de salt al frecvenței pentru transceiver. Este un ceas pe 28 de biți care nu este niciodată ajustat ori oprit. El ticăie de 3200 de ori pe secundă, sau odată la fiecare 312,5s; altfel spus, frecvența ceasului este 3,2 KHz. Se remarcă faptul că aceasta este dublul ratei nominale de salt al frecvenței (1600 ori/s). exactitatea sa este de ±20ppm. Pentru funcționarea în modurile de consum redus ca hold, park și în standby, se folosește un oscilator de mică putere, ceea ce conduce la o exactitate scăzută a ceasului, de ±250ppm. Ceasul Bluetooth joacă un rol fundamental în alegerea momentelor în care dispozitivul poate sau nu să transmită sau să asculte transmisiunile, la ce frecvență să transmită și/sau să recepționeze și ce tipuri de pachete informaționale să aștepte ori să transmită. De notat este că acest ceas nu are nici o legătură cu momentele zilei, ca urmare poate fi inițializat cu orice valoare, și are un ciclu de aproape o zi. Ceasul de sistem al masterului determină faza secvenței de salt al frecvenței și stabilește temporizarea (timing).

Pentru sincronizarea cu alte dispozitive se folosesc offset-uri, care adăugate la ceasul nativ (native clock), propriu fiecărui dispozitiv, rezultă în ceasuri Bluetooth; odată stabilită o picorețea, ceasul masterului este comunicat dispozitivelor slave, fiecare adăugând un offset la ceasul său propriu, pentru a se sincroniza cu ceasul masterului, aceste offset-uri trebuind să fie înnoite cu regularitate întru-cât ceasurile native sunt freee-running.

Patru perioade sunt importante în sistemul Bluetooth: cele de 312,5s, 625s, 1,25ms și 1,28s. aceste perioade corespund biților temer-ului CLK0, CLK1, CLK2 și CLK12. Transmisiunile de la master către slave încep la intervale temporale (slots) pare, atunci când CLK0 și CLK1 sunt amândoi 0.

După cum dispozitivele Bluetooth se pot găsi în diverse moduri și stări de funcționare, așa și ceasul poate îmbrăca mai multe forme:
• CLKN – ceasul nativ (native clock),
• CLKE – ceasul estimat (estimated clock),
• CLK – ceasul masterului.

Ultimile două sunt derivate din primul prin adăugarea unui offset; în cazul masterului, offset-ul este 0, deoarece CLK este identic cu propriul său CLKN. Fiecare slave adaugă la propriul CLKN un offset potrivit, astfel ca CLK-ul obținut să corespundă cu CLKN-ul masterului.

Figura 8. Ceasul Bluetooth.

Documentatie elaborata de Catana Monica