Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Cartea poștală instantanee (The instant postcard)

Cartea poștală instantanee este un alt model de utilizare discutat încă de la începutul dezvoltării specificației, fără să facă însă parte adică să fie inclusă oficial în versiunea 1.0. Acesta este unul dintre puținele scenarii care implică un dispozitiv diferit de ceea ce am văzut până acum, adică telefoane mobile și calculatoare și agende electronice de tot soiul, deși de acum înainte se așteaptă ca noile modele de utilizare și profiluri dezvoltate să includă ori să se adreseze unor clase suplimentare de dispozitiv, neimplicate până acum în astfel de proiecte. Conceptul de bază în cadrul modelului instant postcard este așa cum intuim folosirea unei camere foto digitale, capabilă să capteze imagini pe care epoi să le transfere wireless unui alt dispozitiv, de regulă un computer, care la rândul său are rolul de a transmite prin e-mail imaginea, către o destinație anume. Urmând acest lanț ia naștere o carte poștală digitală. Astăzi pentru acest proces se folosește metoda care implică utilizarea firelor deoarece majoritatea camerelor digitale necesită legarea la un computer printr-un cablu serial care transportă imaginile digitale în memoria calculatorului, unde pot fi păstrate, catalogate, manipulate și apoi distribuite.

Ce schimbări aduce Bluetooth scenariului anterior? În primul rând, așa cum am punctat la început, înlătură necesitatea cablului dintre camera digitală și dispozitivul cu care comunică imediat, adică cel care recepționează într-o primă fază fotografia. În al doilea rând se înlătură și necesitatea ca acest dispozitiv receptor să fie absolut necesar un calculator, intru-cât, mai nou, fotografiile pot fi transferate direct către un telefon mobil care apoi să le trimită prin e-mail către destinație. Și un al treilea avantaj care desigur merită menționat este că transferul fotografiilor de la o cameră digitală către o bază de date ori bibliotecă poate fi realizat într-o manieră apropiată de timp real, devreme ce nu se folosește nici un cablu pentru transport.

Figura 3. Cartea poștală instantanee.

Acest scenariu este mai util decât ne-am imaginat întru-cât poate fi folosit pentru a trimite nu doar un singur tip de imagini (cărți poștale și fotografii pentru rude și prieteni), ci în afara acestui aspect personal poate fi implicat în numeroase alte domenii și aplicații (in legătură cu proprietăți imobiliare și funciare, cu domeniul justiției și al asigurărilor).

Documentatie elaborata de Catana Monica