Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Adresa de dispozitiv Bluetooth (BD_ADDR)

Am putea spune că adresa de dispozitiv Bluetooth (BD_ADDR – Bluetooth Device Address) este cea mai statică entitate a unui dispozitiv Bluetooth și că este inscripționată electronic în fiecare astfel de unitate. Este o adresă pe 48 de biți, unică pentru fiecare dispozitiv Bluetooth , unicitatea fiind garantată de către o autoritate însărcinată cu asignarea acestor adrese. BD_ADDR este o adresă de tipul IEEE pe 48 de biți, similară adreselor MAC ale dispozitivelor care operează în rețelele IEEE 802.xx LAN. Cei 48 de biți, dela cel mai puțin semnificativ (LSB) până la bitul cel mai semnificativ (MSB), sunt împărțiți în trei părți:
- partea inferioară a adresei (LAP – Lower Address Part), 24 de biți.
- partea superioară a adresei (UAP – Upper Address Part), 8 biți.
- partea nesemnificativă a adresei (NAP – Non-significant Address Part), 16 biți.

Părțile UAP și NAP se constituie în identificatorul unic al organizației (OUI – Organization Unique Identifier) și care este asignat în mod unic fiecărei organizații de către autoritatea de numerotare. Restul, adică partea LAP, este la dispoziția fiecărei organizații în parte pentru alocarea internă de adrese. Diversele părți ale adresei BD_ADDR sunt implicate în aproape toate operațiunile desfășurate la nivelul baseband, de la identificarea picorețelei, la codul HEC (Header Error Checking) de verificare a apariției erorilor în pachetele informaționale,la autentificare și generarea codului (cheii) de criptare a informației. Adresa masterului determină secvența de salt și codul de acces la canalul de comunicație.

Documentatie elaborata de Catana Monica