Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Formarea rețelelor ad-hoc (Ad-hoc networking)

Acest model de utilizare ar putea fi considerat ca fiind o extensie a scenariului conferința interactivă sau transferul de fișiere și, ca și modelul anterior, nu este prezentat explicit în prima versiune a specificației, dar oferă numeroase posibilități pentru dezvoltarea de noi aplicații în viitor. Rețelele ad-hoc sunt rețele care se formează spontan, și atunci când iau naștere între participanții la o conferință de exemplu, pot decurge de aici noi și incitante aplicații (mesagerie instantanee, real-time viewing, etc.). Interesant este faptul că rețelele ad-hoc formate folosind tehnologia de comunicație Bluetooth împlică dispozitive diverse, ceea ce subliniază superioritatea acestei tehnologii în ceea ce privește interoperabilitatea.

Documentatie elaborata de Catana Monica