Aceasta lectie prezinta un studiu comparativ intre scoala de geopolitica germana, anglo-americana si romaneasca. Aici veti gasi informatii interesante despre Uniunea Europeana si extinderea ei catre estul Europei. Speram sa intelegeti astfel rolul important pe care il joaca Romania in aceasta zona a lumii si importanta aderarii tarii noastre in structurile europene.

Vizitati: www.spaceimaging.com | www.keyhole.com

Resurse utile - harti online

Urmatoarele harti fac parte din editia online a CIA The World Factbook 2004. Imaginile sunt publicate pe serverul Bibliotecii Universitatii din Texas:

Editor Sectiune: Isabela Stefanut

+ Vrei sa afli mai multe despre Uniunea Europeana ?