O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

Turismul

Țara noastră dispune de un foarte bogat potențial turistic, variat, cu obiesctive naturale, sociale și culturale deosebite.

Obiectivele naturale crează un diferite forme de turism de la cel montan la cel litoral sau de la cel estival la cel de iarnă.

De multe ori,. activitatea turistică (drumeții, excursii, sproturi de iarnă sau de vară, vizitarea de obiective culturale, istorice etc. ) este asociată cu tratamente medicale în stațiui balneoclimaterice.

Cu toate că România are un potențial turistic destul de ridicat, acesta nu este suficient valorificat. Prin valorificarea acestuia, țara ar avea o importantă sursă de venit, prin dezvoltarea bazei materiale turistice și a infreastructurii căilor de acces.

Obiective turistice

Obiective turistice în zona carpatică:

Zona carpatică

Obiective turistice

Stațiuni balneoclimaterice și de odihnă

Obiective culturale

Carpații Orientali

Munții Gutâi – creasta cocoșului, Munții Rodnei, Rarăul – stâncile calcaroase “Pietrele Doamnei”, masivul Ceahlău, Valea Bistriței, Lacul Izvoru Muntelui, Cheile Bicazului, Lacul Roșu, masivul Hășmașu Mare – stânca “Piatra singuratică”, lacul vulcanic Sf. Ana din Muntele Ciomatu, masivul Ciucaș – stâncile “Tigăile” și “Sfinxul” de lângă pasul Bratocea, masivele Piatra Mare și Postăvaru

Vatra Dornei, Borsec, Lacul Roșu, Băile Tușnad, Covasna, Slănic Moldova – stațiuni balneoclimaterice

Poiana Brașov, Borșa, Durău – stațiuni de odihnă

mănăstirile bucovinene – Voroneț, Moldovița, Sucevița, Putna, Humor;

mănăstirile de la contactul cu  Subcarpații – Neamț, Agapia, Văratec

în Depr. Brașov – bisericile de lemn, cetățile – Prejmer, Râșnov;

obiectivele culturale din Brașov – Casa Sfatului, Biserica Neagră, Scheii Brașovului

Carpații Meridionali

Munții Bucegi – stâncile “Sfinxul” și  “Babele”, platoul și abruptul Bucegilor, Valea Ialomiței – Peștera Ialomiței și cheile Urșilor, Tătarului și Zănoagei, Culoarul Rucăr-Bran, masivul Piatra Craiului cu peștera și cheile Dâmbovicioarei, masivele Făgăraș, Parâng, Retezat, cu numeroase lacuri galciare, defileele Oltului și Jiului, Valea Cernei

Sinaia, Poiana Țapului, Bușteni, Predeal, Voineasa, Băile Herculane – ape termale și minerale, șoselele Transfăgărașanul și Transalpina (peste munții Parâng)

cetățile dacice din munții Șureanu cu capitala la Sarmizegetusa Regia, castelul Bran, Castelul Peleș din Sinaia

Carpații Occidenentali

Defileul Dunării, relieful carstic al Munților Banatului (cheile Nerei, Minișului, peștera Comarnic) și a Munților Apuseni (Cetățile Ponorului, izbucul de la Călugări, peșterile Scărișoara, Meziad, Vântului, Urșilor, cheile Someșului Cald, Bulzului, Cheile Turzii), Detunatele – coloane de bazalte, Muntele Găina – serbări populare (Târgul de fete)

Stâna de Vale, Moneasa, Vața de Jos, Geoagiu-Băi, lacul de acumulare și barajul de la Porțile de Fier pe Dunăre, complexul turistic Semenic

satele din Țara Moților

Observații

Carpații Meridionali  atrag turiștii prin peisajul lor alpestru, cu vârfuri înalte, relief glaciar și abrupturi stâncoase.

Zona litorală reprezintă o regiune de mare atracție, mai ales în perioada estivală, unde își petrec mulți turiști străini și români, concediile. Stațiunile Năvodari, Mamaia, Eforie Nord, Eforie, Eforie Sud, Costinești, Olimp, Neptun, Jupiter, Aurora, Venus, Saturn, Mangalia, 2 Mai, Vama Veche care sunt folosite ca loc de odihnă și cură heliomarină sau de nămol.

Orașele Constanța și Mangalia atrag turiști prin obiectivele lor arheologice (mozaicul roman de la Constanța, cetatea Callatis din Mangalia).

Delta Dunării atrage turiști prin exotismul peisajului oferit de brațele Dunării, numeroasele canale, lacuri, grinduri, păsări, de vegetația stuficolă ori de pădurile de stejar de pe grindul Letea și Caraorman, așezările pescărești de la Maliuc, Mila 23, Sulina, Sfântu Gheorghe.

Zona subcarpatică cuprinde stațiunile climaterice și balneare – Soveja, Breaza, Câmpina, Slănic, Pucioasa, Băile Govora, Băile Olănești, Călimănești, Căciulata, mănăstirile Horezu, Tismana, monumente istorice și de artă la Curtea de Argeș, Câmpulung, Târgu Jiu, Cetatea Neamț și numeroase zone etnografice – Neamț, Vrancea, Argeș, Vâlcea etc.

Zonele de podiș, de dealuri și de câmpie sunt și ele bogate în obiective turistice sociale și cultural-artistice; cetățile medievale Alba Iulia, Sibiu, Făgăraș, Sighișoara, Bistrița în Podișul Transivaniei sau cetățile dobrogene – Tomis, Histria, Enisala.

Mai sunt și unele stațiuni balneare: Sovata, Bazna, Ocna Sibiului în Podișul Transilvaniei, Băile Felix, 1 Mai, Buziaș, Tinca în Câmpia de Vest și  Amara sau Lacul Sărat în Câmpia Română.

În Podișul Moldovei sunt de asemenea unele obiective turistice, mai ales de interes cultural și istoric: Cetatea de Scaun a Sucevei, mănăstirea Dragomirnei, sau monumentele de artă din Iași – Biserica Trei Ierarhi, Mitropolia, Palatul Culturii, Casa Dosoftei, Bojdeuca din Țicău, Plopii fără soț etc.

Și Podișul Mehedinți atrage prin câteva obiective naturale: Podul Natural de la Ponoare, peștera Topolnița etc.

Orașul București este de asemenea un important centru turistic, prin numeroasele sale muzee, clădiri și monumente istorice, culturale și arhitecturale – Ateneul, Palatul de Justiție, Casa Poporului, Domeniul Mogoșoaia etc.

Recomandari web: