O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

Orasul Oradea

Orasul Oradea este situat în nord – vestul României, fiind asezat pe cele doua maluri ale raului Crisul Repede, rau care imparte judetul in aproximativ doua jumatati egale. Cele trei crisuri - Repede, Negru si Alb - au format de-a lungul vremurilor Tara Crisurilor sau Crisana, facand parte, potrivit Notarului Anonim al unuia din regii Bela ai Ungariei (probabil pe la mijlocul secolului al XII-lea) din Ducatul (Voievodatul) lui Menumorut. Aceasta pozitie geografica va stimula evolutia orasului, caci de-a lungul vaii Crisului Repede avea sa se dezvolte o cale de legatura intre vestul, centrul si sud-estul Europei, sau chiar spre Orientul apropiat, Oradea devenind un important oras comercial. Prin pozitia sa in cadrul tarii noastre, la doar 12 km. de granita, Oradea se prezinta ca principala poarta de intrare la frontierele de vest ale Romaniei.

Suprafata: 11.556 ha, al 10-lea oras, ca marime, în România.

Populatia numara peste 221.953 locuitori. Structura populatiei dupa nationalitate si religie reflectă o componentă relativ eterogenă. Apartenenta, însă, la o anumită nationalitate sau religie nu constituie un factor de diferentiere sau incompatibilitate în planul convietuirii.

Orasul este situat la intersectia unor drumuri comerciale, punct obligatoriu de trecere pe drumurile ce leagă Europa Centrală si de Nord de partea sud-estică a continentului nostru, la extremitatea vestică a României, partea centrală a continentului european, la intersectia paralelei de 47°03' latitudine nordică cu meridianul de 21°55' longitudine estică, la 10 km de de Bors, cel mai mare punct de frontiera la granita de vest; situat pe râul Crisul Repede, pe Dealurile Vestice, prelungirile Muntilor Apuseni.
Împrejurimi de interes turistic: Cetatea Biharea, datată 1200-1300, Băile Felix si Băile 1 Mai (9 km), Pescăria Cefa (40 km), Pestera Ursilor de la Chiscău (80 km), Stâna de Vale (120 km), Muntii Apuseni: Padis, Focul Viu, Valea Galbenei, Valea Iadului, Valea Aleului, Boga, Cetătile Ponorului, Izbuc (100 - 120 km)

Ramuri industriale: chimică, prelucrarea metalelor, materiale de constructii, energetică, prelucrarea lemnului, industria usoară (textile, încaltăminte, confectii, pielărie) industria alimentară (zahăr, ulei, spirt, bere, pâine, lapte, etc.)

Obiective de interes turistic:
Cetatea, construită între 1114-1131, distrusă de tătari în 1241, lucrări de fortificatii în a doua jumătate a secolului al XVI-lea
Muzeul "Tării Crisurilor", Palat Baroc construit între 1762 si 1777 de arhitectul austriac F. A. Hillebrandt, cu un număr de ferestre cât numărul de zile ale anului, 365 si 120 de camere
Biserica cu Lună, construită în 1784
Catedrala romano-catolică, cel mai mare monument baroc în România
Sirul Canonicilor, 1756-1870
Sinagoga, 1878
Teatrul de Stat, 1899-1900
Biblioteca Judeteană "Gheorghe Sincai", 1903-1904 initial Palatul episcopal greco-catolic
Biserica baptistă "Emanuel", 1995, a doua, ca mărime, în Europa
Palatul Vulturul Negru, 1907-1909, cu Pasajul cu vitralii realizate de Neuman K.
Hotel Astoria, 1902 (Palatul Emke)
Palatul Apollo, 1912-1914
Palatul Poinar, 1911
Palatul Moskovitz, 1905
Episcopia ortodoxă română, 1905, (Palatul Rimanóczy K. jr.)
Palatul Adorján II, 1904

Teatrul de Stat din Oradea

Oradea si împrejurimile oferă nenumărate prilejuri de a scăpa de rutina zilnică sau a savura vacanta: plimbare prin centrul orasului, cu clădiri ce emană atmosfera începutului de secol si tumult de evenimente, construite în diverse stiluri, de la clasicist, neo-romanic si neo-gotic la eclectic, baroc si secession.

Teatrul de Stat va poate oferi o amiaza linistita in compania unor mari actori ai scenei romanesti.

În Oradea si statiunile învecinate, Băile Felix si Băile 1 Mai, sunt sase hoteluri de trei si patru stele, cu un total de peste 600 camere: Hotel International, Hotel Dacia Continental, Hotel Termal, Hotel Empire, Hotel Gala, Hotel Elitte. Aceste hoteluri au nu numai restaurant/bar dar si sală de conferinte, unele au sală de sport, saună, piscină, bază de tratament cu apă termală, parcare proprie.
Există si alte posibilităti de cazare, hoteluri de una, două stele, casute sau camping-uri.

Bucătăria românească are specialităti care nu dau gres în a satisface gusturile celui mai pretentios client: sarmale, mititei, ciorbe, legume si fructe autohtone de sezon de cea mai bună calitate. Toate acestea precedate de un pahar din renumita tuică de Bihor!
Se pot găsi si specialităti cu alt specific: italian, unguresc, irlandez, american, grecesc, chinezesc si altele din bucătăria internatională.