O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

Orasul Galati

Situat la extremitatea est-centrala a Romaniei, la confluenta Dunarii cu raurile Siret si Prut, judetul Galati are o suprafata de 4.466 km2, ceea ce reprezinta 1,9 % din suprafata tarii. Judetul include patru localitati urbane ( municipiile Galati si Tecuci si orasele Tg. Bujor si Beresti ) si 56 comune cuprinzand 180 sate.Zona de confluenta intre Platoul Covurlui la nord ( 50% din suprafata judetului ), campiile Tecuci si Covurlui ( 34% ) si lunca Siretului inferior si a Prutului la sud ( 16% ), judetul Galati reprezinta o structura unitara din punct de vedere fizico-geografic.

La 1 ianuarie 1996, populatia judetului ingloba 643.000 de locuitori, ceea ce reprezinta 2,8% din totalul populatiei Romaniei (al noualea judet al tarii), din care 50,1% barbati si 49,9% femei, 60,4% locuind in mediul urban si 39,6% in mediul rural.

Avand 145 locuitori/km2 , judetul Galati ocupa locul al treilea ca densitate a populatiei. Capitala judetului, municipiul Galati al cincilea mare oras din Romania cu o populatie de 331.360 este cel mai mare port al Dunarii maritime, situat la 80 de mile de Marea Neagra si la aproximativ 250 km de Bucuresti si de orasele Iasi, Ploiesti, Constanta, Chisinau ( Republica Moldova ) si Odessa ( Ukraina ).

Galati este unul din cele mai mari noduri de trafic comercial din Romania, conectat la principalele coridoare de comunicatie europeana: pe cale fluviala la canalul Rhin-Main-Dunare care leaga Marea Nordului de Marea Neagra; prin caile ferate se asigura transferul de la ecartamentul european catre cel folosit in tarile ex-sovietice; transportul rutier se realizeaza printr-o retea densa de sosele nationale si judetene.

Orasul Galati, amplasat pe malul drept al Dunarii, la 80 km de Delta Dunarii, are patru porturi, un port pentru transportul de persoane si trei pentru transportul de marfuri. Avand aproximativ 6,5 km de chei si pescajul de 7,3 m, portul asigura un trafic general de marfuri de 9.328.857 tone (1997), permitand accesul navelor de pana la 30.000 tdw.

Din totalul de 17.614 de operatori economici inregistrati la Registrul Camerei de Comert, Industrie si Agricultura din Galati la sfarsitul anului 1997, 150 de mari intreprinderi asigura locuri de munca pentru majoritatea salariatilor din judet.Firmele private reprezinta 97,5% din numarul total al intreprinderilor si ofera locuri de munca pentru 18% din populatia activa. Structura firmelor dupa forma de proprietate: dintre cei 17.614 agenti economici, 1165 sunt asociatii familiale si persoane fizice; 138 sunt regii autonome sau organizatii cooperatiste si 16.311 sunt societati comerciale. Dintre cele 16.311 societati comerciale, 15.743 sunt cu capital privat integral roman, 404 cu participare de capital strain, 125 cu capital mixt, de stat si privat si 39 cu capital integral de stat.

La 31 decembrie 1997, cele 100 de firme exportatoare situau judetul Galati printre primele din Romania, avand un export total de peste 250 milioane de dolari americani, din care 53,8% produse metalurgice si 20,5 % nave. Dintr-un numar total de 396.000 al populatiei active, populatia ocupata este de 328.000 persoane.

Numarul total de someri in judetul Galati este de 31.600 de persoane ( nivelul somajului fiind de 10,8 %, mai ridicat decat cel la nivel national de 8,9 % ) din care 61,3% sunt femei, 26% tineri pana in 25 de ani, 53,3% din total avand o calificare profesionala.

Universitatea "Dunarea de Jos"

O retea densa de unitati de invatamant de toate gradele, incepand cu crese si gradinite si terminand cu universitati, asigura infrastructura instruirii si educarii tinerei generatii. Cele doua Universitati din Galati includ 11 Facultati si 3 Colegii.
In cadrul Universitatii "Dunarea de Jos" exista doua facultati cu profil unic in Romania: "Facultatea de Nave si Inginerie Electrica" si "Facultatea de Piscicultura".

In afara de centrele de cercetare care functioneaza in cadrul Universitatilor, in Galati exista mai multe institute de cercetare specializate, patru dintre ele avand profil unic in Romania: ICEPRONAV ( Institutul de Cercetare si Proiectare pentru Constructii Navale ), ICPPAM ( Institutul de Cercetare si Proiectare pentru produse plate metalice ), Institutul de Cercetari Piscicole si Statiunea de Cercetari Viticole Tg. Bujor. Baza materiala pentru manifestari culturale si artistice este oferita de: 330 biblioteci publice, 21 sali de cinema, 3 teatre, 10 muzee, 94 cluburi culturale, 5 case de cultura etc.

Avantajele oferite de amplasamentul Zonei Libere Galati ( suprafata totala de 137 ha ) se constituie in accesul la importantele magistrale de transporturi fluviale ( canalul Rin - Main - Dunare ), de transporturi feroviare ( inclusiv transferul la ecartamentul larg ) si rutiere precum si in accesul la chei si la instalatiile portuare, pozitionarea pe Dunarea maritima la 80 km de Marea Neagra si foarte aproape de frontierele cu Ukraina si Republica Moldova.