O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

Orasul Brasov

Primele dovezi arheologice care atestă existența vieții omului pe aceste meleaguri datează încă din paleolitic și în continuare până în epoca fierului. Existența așezărilor dacice și ale populației daco-romane este atestată prin descoperirile din zonele Bartolomeu, Schei, de pe dealul Șprenghi și de sub Tâmpa. Dintre monumentele antichității, cel mai spectaculos este desigur Sanctuarul Dacic de la Racoș, din păcate greu accesibil pentru turiștii curioși să-l viziteze. La fel și castrul roman de la Râșnov, mărturie a frontierei de nord-est a Imperiului Roman care trecea, în veacul al II-lea după Cristos, în apropierea municipiului Brașov. Inscripția de piatră pomenește numele dacic străvechi al localității, Cumidava, și faptul că romanii nu I-au dat o altă denumire este sugestiv pentru reconstituirea modului în care, din romani și daci s-au plămădit poporul român, primii locuitori din era creștină ai acestor locuri.

Municipiul Brașov este atestat documentar la 1234 sub numele de Corona, la 1252 sub cel de Barasu, în 1288 sub denumirea de Braso și în 1294 sub cea de Brașov.

Așezarea centrală a țării între cele trei principate române, precum și privilegiile succesive acordate de către domnitori, au făcut ca orașul să fie centrul legăturilor umane, culturale și economice între cele trei provincii, loc de refugiu pentru multe familii de domnitori, cărturari și revoluționari.

Piata Sfatului

Parte centrala a Cetatii Brasov, atestata documentar sub numele de 'forum' in 1520 sau 'ring' in 1617. A fost sute de ani centrul orasului-cetate. Aici aveau loc targuri pentru negustori din cele trei tari romanesti. Piata este inconjurata pe patru laturi de case construite in stil renascentist, baroc provincial si neoclasic, adapostind magazine si depozite de marfuri.