O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

"Studiu de geografie sociala - Municipiul Braila"

CONDITIILE GENERALE DE DEZVOLTARE A COMUNITATII UMANE ĪN ORASUL BRAILA

1.1.Elemente de favorabilitate ale cadrului natural

1.1.5. SOLURILE

Aproximativ 75% din suprafata arealului studiat este acoperita cu cernoziomuri, soluri bogate īn humus si deci cu o fertilitate ridicata. Īn aria analizata se gasesc cernoziomuri carbonatice īn cea mai mare parte, la care se adauga solurile aluviale īntālnite īn estul municipiului (soluri slab solificate, aflate īn stadiul de formare, dar foarte fertile), solonceacurile apar insular īn zonele fara drenaj, īn partile joase ale zonelor depresionare, la marginea lacurilor sarate si īn locul fostelor lacuri sarate, ele au fertilitate redusa. Se mai īntālnesc īn nordul municipiului si aluviunile gleizate, formarea acestor soluri fiind favorizata de prezenta apelor freatice la mica adāncime si cu grad scazut de mineralizare.
Īn general, pe īntreg teritoriul judetului Braila, se gasesc soluri fertile, intens utilizate pentru culturile agricole, ceea ce a favorizat si dezvoltarea municipiului Braila.

Material elaborat de Ionescu Ana-Cristina