O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

"Studiu de geografie sociala - Municipiul Braila"

Impactul scaderii nivelului de trai asupra fenomenelor sociale

3.2.4. Participarea la procesul cultural

Pentru a pune în evidenta gradul de participare al populatiei din municipiul Braila la procesul cultural am studiat pentru doi ani, 1995, respectiv 1998, numarul si activitatea bibliotecilor, numarul si activitatea cinematografelor, numarul de abonamente radio si de televiziune.

Tabel nr. 27: Numarul si activitatea bibliotecilor în anii 1995 si 1998, în municipiul Braila

Unități

Volume existente (mii)

Cititori înscriși (mii)

Volume eliberate (mii)

89,5

1.082,1

67,8

Sursa: Directia Judeteana de Statistica - Braila

Analizând tabelul numarul 27 observam ca atât numarul cât si activitatea bibliotecilor au scazut, s-au redus din anul 1995 pâna în anul 1998.
În ceea ce priveste numarul bibliotecilor, acestea sunt mai putine cu 3 în anul 1998 (77 biblioteci) fata de anul 1995 (80 biblioteci).

Mai important este faptul ca a scazut foarte mult numarul cititorilor înscrisi în cadrul bibliotecilor, de la 89.500 cititori înscrisi în anul 1995 pâna la 67.800 cititori înscrisi în anul 1998. Aceasta situatie pune clar în evidenta participarea tot mai redusa a oamenilor la procesul cultural. Dezinteresul oamenilor pentru cultura se datoreaza în mare masura scaderii nivelului de trai, datorita faptului ca sunt coplesiti de grijile materiale, în cazul de fata putem spune ca oamenii nu mai sunt stimulati, motivati sa citeasca, sa studieze. În rândul tinerilor, al copiilor, lipsa de interes fata de carte, de lectura se datoreaza si progresului tehnic, se constata ca astazi cei mai multi prefera calculatorul si nu sa citeasca o carte.

Astfel, numarul volumelor eliberate în cadrul bibliotecilor brailene a scazut în anul 1998 fata de anul 1995.

În municipiul Braila exisa o biblioteca publica în cadrul careia se remarca reduceri accentuate în ceea ce priveste numarul volumelor existente, numarul cititorilor înscrisi, numarul volumelor eliberate, reduceri foarte mari care s-au produs doar în trei ani, din anul 1995 pâna în anul 1998, aceasta reliefeaza scaderea rapida a interesului pentru lectura în rândul brailenilor.

Tabel nr. 28: Numarul si activitatea bibliotecilor publice în cadrul municipiului Braila, în anii 1995 si 1998

Biblioteci publice

Volume existente (mii)

Cititori înscriși (mii)

Volume eliberate

34,5

21,8

Sursa: Directia Judeteana de Statistica – Braila

Graficul numarul 28.

Urmarind tabelul numarul 28, remarcam faptul ca în cadrul bibliotecii publice din orasul Braila numarul volumelor existente s-a redus foarte mult din anul 1995, când existau 822.000 volume, pâna în anul 1998 – 403.000 volume; numarul cartilor a scazut la jumatate. Numarul cititorilor braileni, al iubitorilor de carte s-a redus si el foarte mult, ceea ce este pus în evidenta de scaderea accentuata a numarului de cititori înscrisi în cadrul bibliotecii publice. Numarul acestora s-a redus cu circa 12.000 persoane din anul 1995 – (34.500 de cititori înscrisi) pâna în anul 1998 (21.800 cititori înscrisi).
Cum era si firesc a scazut si numarul volumelor eliberate de catre biblioteca, de la 731.100 volume eliberate în anul 1995 pâna la 563.100 volume eliberate în anul 1998.
Consider ca gradul de participare al populatiei la procesul cultural este în strânsa legatura cu nivelul de civilizatie al unei tari, iar participarea tot mai redusa a populatiei din Braila, dar si din România la procesul cultural este îngrijoratoare.
În ceea ce priveste numarul si activitatea cinematografelor se remarca urmatoarele: în municipiul Braila exista un numar de 6 cinematografe, în cadrul acestora a scazut foarte mult numarul spectacolelor, dar mai ales al spectatorilor în anul 1998 fata de 1995.

Tabel nr. 29: Numarul si activitatea cinematografelor în municipiul Braila, în anii 1995 – 1998

Ani/Număr

Cinematografe

Spectacole

Spectatori

Sursa: Directia Judeteana de Statistica – Braila

Numarul spectacolelor a scazut de la 6.818 în anul 1995 pâna la 4.563 în anul 1998, iar numarul spectatorilor a scazut impresionant de la 257.000 spectatori în anul 1995, la doar 94.000 de spectatori în anul 1998.
Aceasta scadere impresionanta a numarului de spectatori în cinematografe nu se datoreaza reducerii interesului fata de divertisment, în cazul de fata vizionarea unui film), ci se datoreaza lipsei posibilitatilor materiale, scaderii nivelului de trai. Tot mai putini braileni îsi pot permite costul unui bilet la film. De aceea am constatat în urma unui sondaj ca exista numeroase persoane în Braila care nu au mai vizionat un film la cinematograf de peste 5 ani; peste 60% dintre braileni vad mersul la cinematograf ca pe un lux. Explicatia este simpla: datorita scaderii accentuate a nivelului de trai, datorita somajului foarte ridicat, mai mult din jumatate dintre locuitorii orasului Braila fac eforturi uriase pentru a obtine cele mai importante necesitati ale existentei unui om : hrana, îmbracaminte, întretinerea unei locuinte.
Scaderea nivelului de trai în municipiul Braila poate fi pusa în evidenta si prin reducerea numarului de abonamente de radio si de televiziune. Numarul abonamentelor radio a scazut de la 48.002 abonamente în anul 1995 pâna la 43.230 abonamente în anul 1998, în cazul abonamentelor pentru televiziune, numarul acestora a scazut de la 55.196 abonamente în anul 1995 la 54025 abonamente în anul 1998.
Acest subcapitol nu are pretentia unei analize obiective, complete si complexe a gradului de participare la procesul celtural în municipiul Braila, dar pune totusi în evidenta faptul ca scaderea nivelului de trai influenteaza puternic si negativ în acelasi timp participarea populatiei la procesul educational si cultural.

Material elaborat de Ionescu Ana-Cristina