O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

"Studiu de geografie sociala - Municipiul Braila"

INTRODUCERE

Studiul de geografie sociala a unui teritoriu implica analiza cantitativa si calitativa a componentelor mediilor geografice, a interdependentei elementelor sale, dar mai ales, a modului cum acestea influenteaza activitatea umana si conditionarea reciproca a antropicului cu cadrul natural.
Alegerea spre studiu a zonei orasului Braila a necesitat o buna cunoastere a zonei, a componentelor de baza a acestui mediu geografic, bine individualizat īn cadrul Cāmpiei Romāne, nord-estul acesteia, respectiv Cāmpia Brailei sau a Baraganului nordic, pe care s-a grefat o puternica activitate umana care poate duce la degradarea sa, daca nu se iau masuri de protectie īn timp.
Īn elaborarea acestui studiu de geografie sociala am parcurs cele trei etape de īntocmire ale unei lucrari: documentare, cercetare, redactare.
Lucrarea este structurata īn functie de particularitatile mediului geografic, particularitati existente īn zona, dar si īn functie de activitatea umana, de impactul om-natura, care a generat aspecte inedite ale vietii umane din aceasta zona.
Lucrarea debuteaza cu o analiza succinta a cadrului natural, insistānd mai ales pe acelea care si-au pus mai mult amprenta pe activitatea umana din zona municipiului Braila.
Īn etapa de documentare a fost consultata o vasta bibliografie privind cadrul natural care coroborata cu datele existente īn anuarele de statistica au promis o buna analiza a fenomenelor sociale.
Redactarea lor a permis, mai ales prin folosirea de texte si chestionare o mai buna cunoastere a acestor fenomene sociale.
Marele nostru geograf, George Vālsan spunea: "Geografia tarii trebuie sa īnceapa cu geografia locului natal, ale carui elemente proaspete, pline de imagini si de simtire exista īn sufletul fiecarui copil. Prin cunoasterea tinutului natal formezi <<alfabetul geografic>>_" - este motivul pentru care am ales sa studiez arealul municipiului Braila, acesta fiind locul meu natal.
Dorinta de a realiza un studiu de geografie sociala īsi are originea chiar īn domeniul de studiu al acestei ramuri geografice care se individualizeaza ca stiinta a ansamblului de fenomene si procese ce caracterizeaza aparitia, dezvoltarea si diversificarea comunitatilor umane ca parte integranta a mediului geografic.
Īn mod simplist, geografia sociala este orientata spre cercetarea relatiilor dintre om si natura, ceea ce mi-a permis, prin realizarea acestei lucrari, sa cunosc atāt natura locului, latura umana, cāt si interdependenta dintre ele, acestea avānd un accentuat caracter de specificitate pentru orasul Braila.
Īn īncheiere, dar nu īn ultimul rānd, vreau sa multumesc domnului lector doctor Nicolae Ion si Directiei de Statistica Braila, fara ajutorul carora acest studiu de geografie nu ar fi avut meritul unei lucrari stiintifice.

Material elaborat de Ionescu Ana-Cristina