O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

"Studiu de geografie sociala - Municipiul Braila"

DINAMICA RECENTA A PROCESELOR SI FENOMENELOR SOCIALE

Scaderea nivelului de trai pentru locuitorii orasului Braila a fost generata de perioada de tranzitie īn care se afla economia Romānei īncepānd din anul 1989, modificari economice care au dus la extinderea si agravarea saraciei.

Concluziile studiilor facute converg spre aprecierea ca saracia est un fenomen social foarte des īntālnit, avānd drept urmare amplificarea altor fenomene sociale, foarte grave cum sunt: cresterea numarului de someri, cresterea infractionalitatii, scaderea numarului de casatorii si cresterea numarului de divorturi, scaderea nivelului de educatie.

Īn aceasta privinta am realizat un studiu al comportamentelor sociale, īn municipiul Braila, pe baza datelor statistice obtinute, dar si pe baza de chestionare.
Acest studiu cuprinde mai multe elemente ale comportamentului social, dar se vor analiza doar concluziile ce au rezultat din acesta cu privire la saracie si la scaderea nivelului de trai, dupa anul 1989, īn municipiul Braila.

Scopul chestionarului este de a culege informatii pentru a verifica si analiza unele caracteristici ale mediului social din Braila. Acest chestionar cuprinde urmatoarele rubrici:
- date demografice - vārsta si sexul;
- situatia profesionala - pregatire;
- starea socio-economica - venitul lunar si conditiile de locuit.

Pentru ca sondajul pe baza chestionarelor sa fie cāt mai concludent, au fost acoperite toate cartierele orasului Braila si toate grupele de vārsta si clasele sociale din Braila.

Īn luna ianuarie 1990 salariul mediu al unui brailean era de 2.952 lei. Dupa sapte ani, īn decembrie 1997, salariul net crescuse de 318,6 ori, ajungānd la 940.500 lei.

Īn prima luna a anului 1999, C.N.S. a comunicat ca salariul mediu pe economie este de 1.240.900 lei. Cu toate ca din ianuarie 1990 pāna īn ianuarie 1999 salariul mediu net a crescut de peste 420 de ori, puterea de cumparare a brailenilor a scazut. Din luna ianuarie pāna īn luna august 1999, salariul mediu net a crescut cu 383.283 lei (35,7%), ajungānd la 1.624.183 lei. Aceasta crestere s-a produs īn situatia īn care rata inflatiei īn perioada ianuarie - august 1999 a fost de 38,9 %, iar deprecierea leului īn raport cu dolarul american a fost de 46,44 %, tot īn perioada mentionata.

Material elaborat de Ionescu Ana-Cristina