O conditie importanta pentru adaptarea individului este cunoasterea mediului inconjurator. Sectiunea de geografie isi propune sa familiarizeze cu o stiinta care a schimbat lumea.

"Studiu de geografie sociala - Municipiul Braila"

CONCLUZII

Lucrarea de fata reprezinta un studiu al unei regiuni geografice date, de interpretare a unor fenomene sociale, bazata pe analiza cadrului fizico- geografic si economico-geografic care a imprimat anumite caractere fenomenelor sociale transpuse īn comportamente si analize sociale.

Cadrul natural analizat īn conformitate cu algoritmul fizico- geografic scoate īn evidenta situarea regiunii studiate īn cadrul unui relief tipic de cāmpie, cu altitudini joase, mare uniformitate a reliefului si posibilitati de utilizare a terenurilor foarte putin variate, predominant agricole.
Fenomenul uman si economico-geografic, transpus pe fondul cadrului natural scoate īn evidenta situatia zonei studiate.

Impactul asupra societatii generat de proasta īntelegere a fenomenului de democratie, mai ales īn domeniul mobilitatii populatiei, pe fondul protectiei prost dirijate, scoate īn evidenta fenomene sociale si demografice care culmineaza īn final cu un fenomen major de somaj, unitatile economice ale orasului intrānd dupa anul 1990 īn proces de restructurare, proces ce a dus la īnchiderea multora dintre ele.
Comportamentele socio-umane ale populatiei, analizate printr-un studiu de sondare a opiniei publice realizat cu ajutorul chestionarelor pe un esantion de 450 persoane, scoate īn evidenta problemele majore cu care se confrunta comunitatea umana īn municipiul Braila: cresterea numarului de divorturi fata de scaderea tot mai accentuata a numarului de casatorii; somajul ridicat, saracia accentuata; participarea populatiei din ce īn ce mai putin la procesul educational si cultural, starea precara de sanatate a populatiei, etc.

Dupa anul 1989 īn municipiul Braila se constata o crestere accentuata a numarului de divorturi, scaderea ratei recasatoririlor, mai ales īn rāndul persoanelor de sex feminin (datorata modificarii relatiilor dintre parteneri - „emanciparea femeii”), ceea ce este īngrijorator - scaderea accentuata a numarului de casatorii - aceasta se datoreaza atāt posibilitatilor materiale reduse de care dispun tinerii, dar si modificarilor de conceptie, de mentalitate fata de ceea de īnseamna familia, īntemeierea unei familii este vazuta astazi de multi tineri ca o piedica pentru devenirea lor, pentru realizarea personala.

Una din problemele majore cu care se confrunta populatia municipiului Braila este si starea de sanatate. Conform definitiei Organizatiei Mondiale a Sanatatii, sanatatea reprezinta starea de bunastare fizica, psihica si integrare sociala si nu doar absenta bolilor si a infirmitatilor.
Din analiza mai multor indicatori de sanatate observam ca starea sanatatii populatiei este influentata de: nivelul scazut al veniturilor alocate de stat asistentei medicale (dotari materiale, numar de personal medical), scaderea accentuata a nivelului de trai din ultimii zece ani, precum si de poluarea provocata de anumite ramuri industriale. Reducerea starii de sanatate īn rāndul populatiei din orasul Braila, are un impact negativ direct asupra capacitatii de munca, asupra productivitatii si īn ultima instanta asupra cheltuielilor publice. Asigurarea sanatatii populatiei nu revine nici īn exclusivitate si nici prioritar sectorului sanitar.

Putem spune ca perioada de tranzitie īn care se afla Romānia afecteaza starea de sanatate a populatiei.

Un alt comportament social scos īn evidenta de aceasta lucrare este comportamentul educational. Daca īn Romānia, educatia de baza pentru toti copiii de vārsta corespunzatoare avea durata obligatorie de 10 ani, preconizāndu-se sa se ajunga chiar la 12 ani, dupa anul 1989 scaderea nivelului de trai a determinat o scadere a duratei educatiei de baza, 8 ani completati eventual cu o scoala de calificare.

Īn mod paradoxal īnsa, au crescut numarul cererilor de educatie superioara al absolventilor de liceu mai vechi sau din perioada actuala, cereri care nu au putut fi īntāmpinate de universitatile de stat datorita resurselor lor limitate. Scaderea accentuata a resurselor alocate īnvatamāntului de stat, precum si lipsa unor prospectari atente a resurselor īn cazul īnfiintarii de noi institutii (mai ales īn īnvatamāntul superior), reducerea numarului saptamānal de ore si norme didactice au dus la scaderea standardelor calitative. Astfel, sistemul de īnvatamānt se afla acum īntr-o criza a calitatii.
Ca īn toata tara si īn Braila restructurarea economica a dus la cresterea somajului si a saraciei. Īn sistemul economiei de piata cei mai vulnerabili la fluctuatiile cererii de munca sunt oamenii cu calificari scazute.

Saracii si īn mod special somerii, vārstnicii, handicapatii, muncitorii necalificati, datorita lipsei lor de resurse economice sunt mult mai putin reprezentati prin organizatii ca sindicatele sau partidele politice. Saracia, deprimarea economica, genereaza si o deprimare politica care la rāndul sau accentueaza precaritatea conditiilor economice.

Natalitatea diferentiata constituie si ea un factor distinct al saraciei. Daca o familie cu 2 - 3 copii poate sa traiasca la un nivel decent din salariile membrilor maturi, o familie cu mai mult de 4 copii este aproape inevitabil atinsa de saracie. Īn general, natalitatea ridicata este asociata cu segmentele sarace ale societatii. Un alt motiv al cresterii saraciei īn orasul Braila poate fi considerat si fiscalitatea excesiva.

Datorita lipsei unor lucrari de specialitate, lucrarea de fata nu are pretentia unei analize obiective, complete si complexe a fenomenelor sociale īn municipiul Braila. Este posibil sa fi omis unele dintre aceste fenomene, acest domeniu al geografiei sociale oferind o arie vasta de cercetare.

Material elaborat de Ionescu Ana-Cristina