Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Tehnologia de prelucrare a unei bucse de blocare

Tehnologii specifice de obtinere a bucsei

Traseu tehnologic de prelucrare

Alegerea materialului din care se executa piesa este sarcina proiectantului si are la baza solicitariile piesei din timpul functionarii pe de o parte si aspectele tehnologice si economice care apar in cursul fabricatiei pe o alta parte.

Principalul material din care se construiesc bucsele este otelul ce folosesc in special urmatoarele marci de oteluri OL42, OL60, OT45, OT60, OLC25, OLC40. Se mai intrebuinteaza diferite forte de calitate superioara.

Cand sunt necesare alte proprietati fizice se folosesc alte materiale metalice (alama si bronz) sau nemetalice (textolit, materiale plastice). In cazul nostru am ales ca semifabricat teava turnata din fonta cenusie FC 250.

In functie de scop, importanta si dimensiuni semifabricatele se obtin prin:
- turnare
- din laminate trase la rece sau la cald
- din laminate care apoi se forseaza pentru imbunatatirea calitatilor fizico-metalice
- prin forjare libera
- prin matritare in cazul productiei de serie mare si mijlocie.

Material elaborat de Rosaneanu Liviu-Ciprian