Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Radiatia emisa de atomul de hidrogen

Vom analiza, īn continuare, modul īn care teoria lui Bohr explica cantitativ emisia liniilor spectrale, concretizate prin relatia generalizata a lui Balmer

n = 1/l = n/c = R(1/n2 – 1/m2)

Conform postulatului al doilea al lui Bohr, frecventa radiatiei este:

v =1/h(Wi – Wj).

Introducānd aici expresia energiei starii stationare obtinem:

v = [(me4K2)/(4ph.3)](1/nj2 – 1/ni2)

v = n/c =[(me4K2)/(4pch.3)](1/nj2 – 1/ni2)

Comparānd relatia de mai sus cu cea a lui Balmer, obtinem corespondentele:

R = (me4K2)/(4pph.3)  n = nj; m = ni . (2.10)

Īn acest fel Bohr a fost capabil sa calculeze constanta lui Rydberg, care s-a dovedit a fi īn excelenta concordanta cu valoarea determinata experimental. De asemenea se explica aparitia numerelor m si n, care au semnificatia de numere cuantice principale ale starii initiale (ni = m) si finale (nj = n) a atomului emitator. Starea initiala este obligatoriu una din starile excitate ale atomului, starea finala putānd fi si starea fundamentala. Īn aceasta interpretare starile spectrale corespund diverselor stari finale, iar termenii diverselor serii, unor nivele excitate succesiv, crescator energetic (figura de mai sus). Concordanta remarcabila a frecventelor radiatiilor emise de atomul de hidrogen cu experienta a impus definitiv modelul Bohr si a determinat o cotitura hotarātoare īn dezvoltarea fizicii. Incapabilitatea fizicii clasice īn domeniul microcosmosului a fost astfel dovedita, motiv pentru care tot mai multi fizicieni au īnceput sa studieze acest nou domeniu. Rezultatul a fost aparitia mecanicii cuantice. Deoarece regiunea spectrala vizibila este īntre aproximativ 3 900 si 7 700 Å numai seria Balmer da linii care se gasesc īn vizibil, iar celelalte īn infrarosu sau ultraviolet.

Īn legatura cu emisia radiatiei prin salt electronic de pe o orbita pe alta, trebuie sa observam caracterul ei total neclasic. Nicaieri nu apare atāt de pregnant caracterul neclasic ca īn acest proces de emisie. Daca īntre acele orbite īntre care se face tranzitia, electronul ar strabate o traiectorie mai mult sau mai putin spirala atunci emisia radiativa ar corespunde nu unei linii spectrale ci unei bande continue de frecvente. Mai concret, la tranzitia 2 --> 1, de exemplu, se emite radiatia de 1215,68 Å si nu o banda cuprinsa īntre 3660 Å si 456 Å cum ar trebui, daca emisia s-ar petrece clasic. Faptul ca se emite o radiatie de o foarte precisa lungime de unda, arata ca enrgia se pierde īn aceasta tranzitie, īntr-un singur act, dintr-o data. Saltul electronului de pe o orbita pe alta este īn cel mai strict īnteles al cuvāntului un salt fara etape intermediare. Saltul cuantic este un eveniment unic ce nu poate fi descompus īn faze intermediare.

Editor: Tutui Catalin