Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Postulatele lui Bohr

Iesirea din impas se datoreste lui Niels Bohr. Acesta modifica conceptiile teoretice clasice, folosind cunostintele pe care descoperirile epocii sale i le puneau la īndemāna: cuantele de energie si observatia lui A.W. Conway (1907) ca emisia luminii nu este un proces continuu, fiecare linie spectrala fiind efectul īnsumarii radiatiilor emise de diversi atomi la diverse momente. Pe baza lor el trage concluzia ca atomul nu trebuie sa emita sau sa absoarba continuu, ci numai īn anumite cazuri speciale, procesul avānd un caracter discontinuu. Īn acest fel el este condus la formularea celor doua postulate care-i poarta numele si care fac ca modelul planetar sa capete drept de existenta :

1)electronul se poate misca īn atom, fara sa emita radiatii, numai pe anumite orbite. Aceste orbite se numesc stationare;

2) atomul poate sa emita sau sa absoarba energie radianta (sau de alta natura) numai la trecerea (tranzitia) de pe o orbita (stare) stationara pe alta, iar energia emisa sau absorbita sa fie cuantificata.

Legea de conservare a energiei cere ca

hv = Wi – Wf ,

unde Wi, Wf sunt energiile corespunzatoare starilor stationare initiala i si finala f.

bohr pic.jpg (15710 bytes)

Editor: Tutui Catalin