Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Tehnologia de prelucrare a unei bucse de blocare

Tehnologii generale de obtinere a bucsei

Tehnologia de prelucrare a bucselor depinde de forma lor, de dimensiuniile si materialele din care se executa si comporta in general prelucrari de degrosare, semifinisare, finisare, retezire e.t.c.

Operatiile de prelucrare a suprafetelor cilindrice exterioare se executa frecvent pe masini de tipul strungurilor, masini de rectificat, mai rar pe masini de frezat sau prin brosare.

Alegerea procedeului de prelucrare este determinata de calitatea materialului si de modul de obtinere a semifabricatului.

Procesul tehnologic de prelucrare cuprinde urmatoarele etape:
- peratii pregatitoare - prelucrare supfrafetelor frontale;
- prelucrarea mecanica a suprafetelor principale si a celor auxiliare;
- finisarea suprafetelor principale;
- control final.

Piesa se executa din semifabricat tip teava turnata FC 250 si se prinde intre varfuri pentru strunjirea suprafetei exterioare si apoi in universal cu trei bacuri pentru strunjirea suprafetei interioare.

Cele doua gauri echidistante de Ф 7 se vor executa pe masina de gaurit de banc MG 13.

Material elaborat de Rosaneanu Liviu-Ciprian