Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Tehnologia de prelucrare a unei bucse de blocare

Caracterizare generala a produsului

Bucsa de blocare

Forme constructive

Din clasa bucselor fac parte piesele care reprezinta corpuri de revolutie cu suprafete exterioare si interioare concetrice, cu raportul lungime - diametru cuprins intre 1 – 3 . Piesele din aceasta clasa pot avea diferite forme constructive: netede sau in trepte, cu guler sau fara guler, cu suprafete de revolutie cilindrice, conice, sau profilate.

Cateva exemple din clasa bucse

Caracteristicile acestor tipuri de piese sunt suprafetele exterioare si interioare de revolutie cu axa comuna si suprafetele frontale plane, iar toate celelalte elemente (canala gauri de fixare, filete) au un rol auxiliar.

Materiale si Semifabricate

La executarea bucselor se folosesc materiale foarte variate si alegerea lor se face in functie de destinatia, dimensiuni, configuratie, marime, serie de fabricatie, e.t.c.
Aceste tipuri de piese se pot executa din: otel, bronz, alama, fonta, aluminiu, aliaje speciale, e.t.c. Semifabricatele pot fi:

● bare laminate la cald sau calibrate;
● tevi;

Material elaborat de Rosaneanu Liviu-Ciprian