Lectia de fizica de la ScoalaOnline va propune sa descoperiti mai bine lumea in care traiti si sa intelegeti fenomenele din jurul vostru. Lectia se adreseaza tuturor celor care sunt interesati de studiul fizicii. Speram sa gasiti multe informatii utile care vor completa cunostiintele voastre si va vor ajuta din plin la orele de studiu.

Executarea bransamentelor aeriene

MEMORIU JUSTIFICATIV

Conditii tehnice

La executarea bransamentelor aeriene vor fi respectate urmatoarele:
a. Conductoarele de bransament vor fi din aluminiu (funie) si vor fi izolate cu izolatie pentru tensiuni nominale de cel putin 1000 V si rezistente la intemperi.
b. Sectiunea minima din punct de vedere mecanic va fi de 16 mm2 , in cazul bransamentelor realizate direct, fara traversari.
c. In cazul traversarilor peste drumuri, linii de telecomunicatii si diverse constructii, sectiunea minima va fi de 25 mm2 .
d. Distanta de la conductoarele bransamentului pana la suprafata solului trebuie sa fie de cel putin:
- 6 m deasupra portiunii carosabile a drumurilor de orice categorie si curtilor accesibile vehiculelor;
- 5 m deasupra curtilor si gradinilor neaccesibile vehiculelor;
- 4 m deasupra potecilor accesibile numai pietonilor sau trotoarelor (in cazul bransamentelor intrand in cladiri direct din strada).
e. Cand lungimea bransamentului depaseste 25 m se vor prevedea stalpi intermediari.
f. Suporturile curbe, precum si consolele cu izolatoare care se asaza pe cladiri trebuie sa fie fixate in materialul de baza al peretilor si nu in tencuiala sau in satratul acoperitor al cladirilor din lemn.
g. Tractiunea in conductoarele izolate ale bransamentelor nu se normeaza, cu conditia respectarii gabaritului acestora fata de sol si a depasirii momentului capabil al stalpilor.
h. Pentru legarea conductelor de bransament la linia de distributie se vor folosi izolatoare separate, fixate pe stalpul liniei sub nivelul conductorului inferior.
i. In deschiderea bransamentului nu se admit inadiri.

j. Suporturile de cladire, precum si accesoriile care ajung in contact cu acestea nu vor fi legate la nulul retelei si nici la priza de legare la pamant.
k. Se interzice trecerea bransamentelor peste cosurile de fum de pe acoperisurile cladirilor; in cazul trecerii bransamentului izolat peste acoperisuri, conductoarele se vor amplasa astfel, incat sa nu impiedice accesul la cosurile de fum si vor trebui sa fie asezate la urmatoarele distante minime pe orizontala, de acestea:
1,20 m – cand conductoarele trec sub planul orizontal al gurii unui cos;
0,80 m – daca trec deasupra planului orizontal al gurii cosului.
l. Distantele minime admisibile pe orizontala si pe verticala de la conductoarele bransamentelor aflate la deviatia maxima, la diferite elemente ale cladirilor (fig. 6).
In toate cazurile conductoarele bransamentelor vor fi astfel dispuse fata de cladiri, incat sa nu stinghereasca si sa nu pericliteze eventualele operatii de stingere a incendiilor.
m. Bransamentele electrice aeriene pot traversa liniile aeriene de telecomunicatii, de regula pe deasupra acestora. Daca insa stalpii liniei de telecomunicatii au mai mult de 6 m inaltime deasupra solului si nu este posibil sau nu este economic ca bransamentul sa treaca pe deasupra, se admite ca acesta sa treaca pe dedesubt (fig. 7), cu conditia ca distanta pe orizontala intre conductoarele bransamentului si cel mai apropiat stalp de telecomunicatii sa fie cuprinsa intre 2 si 15 m (fig. 8).

La incrucisarea cu un fider de radioficare de 480 sau 960 V, bransamentul electric va trece obligatoriu pe dedesubt. Unghiul de incrucisare cu o linie de telecomunicatii trebuie sa fie mai mare de 30 . Distanta minima admisa pe verticala intre conductoarele izolate ale bransamentului si conductoarele liniei de telecomunicatii este de 0,6 m.

n. Daca in lungul traseului bransamentului se afla pomi, nu este permisa trecerea conductoarelor prin coronamentul pomilor sau atingerea de crengi. Crengile se vor inlatura pana la o distanta de 0,5 m fata de conductoare.
o. Derivatiile dintr-un bransament aerian al unei cladiri se pot executa numai pentru cladirile vecinilor alaturati, din stanga si din dreapta cladirii respective; nu se admit derivatii din derivatii de bransament pentru consumatorii la adrese diferite; acest caz special se admite numai pentru derivatiile de la aceeasi adresa.
p. In cazul alimentarii mai multor consumatori vecini se folosesc, de regula, pentru derivatiile de bransament, stalpi intermediari plantati pe trotuar. De la acest stalp se pot executa lateral 2-4 derivatii, dupa caz.
r. Se va evita traversarea cailor publice cu mai multe bransamente de la acelasi stalp de retea; in mod normal se executa o singura traversare cu stalp intermediar de la care pleaca derivatiile de bransament la cladiri.
s. Bransamentele sau derivatiile pentru consumatorii noi pot trece peste unele mici portiuni de teren ale consumatorilor existenti, cu avizul acestora.
t. Nu se construiesc bransamente sau derivatii de bransament in lungul unei cai publice neelectrificate.
u. Bransamentele consumatorilor care absorb din retea un curent de pana la 30 A se pot executa monofazat, iar cele care absorb peste 30 A, trifazate.