Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Un copil numit Romania

Despre Oana Mosoiu

Scapata din fasa si de dupa zabrelele patutului de la cresa, Romania a ajuns pe bancile stramte ale gradinitei democratiei. Ca orice copil, a invatat jucandu-se, prin incercare si eroare. A mai cazut pe jos in joaca cu alti copii, si-a mai julit un genunchi si-un cot, i-a mai curs sange din nas si, in fine, si-a facut si semne-n frunte. Ce poti sa zici? Copii! Cand era mica, alerga prin toata casa, mazgalea peretii, facea mizerie – stiti cum sunt cei mici! – si-a mai imprastiat si peste tot, inclusiv pe ea, pe haine si pe la gura.

Temperament sangvin, spre coleric chiar, si cam fara caracter in aceasta perioada a vietii sale, Romania este un copil in general incapatanat, indaratnic, istet de altfel si cu multe idei fixe pe care nimeni nu i le poate scoate din cap. E genul de copil pe care e bine sa-l saruti in somn si sa-l lauzi rar, ca sa nu i se urce la cap, si pentru care uneori „bataia e rupta din rai”.

Daca te uiti de departe la ea te gandesti la parinti de tipul „tatal acoolic, mama natura” ca sa citez catavencian, insa mai multe manuale de istorie vorbesc totusi despre ea ca facand parte – la baza – dintr-o familie buna, care posibil s-o fi parasit la un anumit moment. Arborele genealogic altoit istoric ar putea fi explicatia pentru comportamentul ei uneori deviant, dar tinut bine sub control in fata musafirilor, pentru imaginea KODAK.

Jucausa si nastrusnica, inventiva si speculativa – ca sa fim onesti pana la capat – Romania intra repede in tot felul de incurcaturi de tipul „toate mi se intampla numai mie”. Se supara, plange, da cu piciorul in pamant si cu capul de toti peretii pentru impresia artistica apoi - copil totusi, ce vreti -, uita repede supararea si rade cu gura pana la urechi, ca proasta.

Ca mama, imi vine sa-i mai ard cate una dupa ceafa, sa-i vina mintile acasa si educatia din ghiozdanul unde sta sechestrata. Romania nu-si prea face temele, are tot felul de prieteni ciudati, pierde timpul si am impresia ca de fapt a lipsit de la unele lectii sau se gandea aiurea cu ochii in tavan si a pierdut ce era mai important. Acum recita din amintiri si cam dupa ureche, dar uite, face eforturi, sincer!

Tot ca mama, cedez santajului emotional cand iau din biblioteca albumul ei de poze, Romania, mereu surprinzatoare! Imi vin lacrimi de emotie si imi spun: mititica, saraca, oare unde am gresit?

Uneori, vede la colegi lucruri frumoase si vine acasa, spune rugaciunea si se ambitioneaza sa faca si ea la fel. O perioada – o vad, o simt – se concentreaza, se straduie, scrie frumos si atent cu limba scoasa printre dinti, sfortandu-se sa tina randurile drept si sa stiti ca-i mai iese. Pune o foaie dictando dedesubt si scrie. Din nu stiu ce motiv, sfortarea nu tine mult si totul se naruie curand sub chemarea felului ei de a fi. Mi-a spus mie doamna, invata in salturi si superficial si mai e si razgaiata. Pana intr-a 4-a mai merge, da’ dupa aia, nu stiu ce-o sa ma fac cu ea. Ma indeamna sa fiu mai stricta.

Mi-e greu, zau! O vad asa simpatica si haioasa, trece de la o faza la alta brusc, fara nici un avertisment sau tranzitie. Mai greu i-a fost in adolescenta razvratita. Si-asa incapatanata si destul de greu de lucrat cu ea, imperativele externe nu au facut-o decat sa se enerveze si mai tare. Va rog, nu suparati Romania! Scoala asta cu democratia a luat-o razna si tare imi spun ca pana la urma o sa repete anul.

E o faza critica adolescenta asta. Temperamentala si acum, negativa, cu caracterul in deriva – nici valori nu si-a structurat, nici talente deosebite nu si-a descoperit, nici pareri prea clare nu are – ma uit cum copilul simpatic si pana la urma suportabil, Romania mea, se transforma si habar n-are. Una e sa fii la gradinita sau la scoala primara, alta e sa intri la liceu si sa vrei la facultate.

Romania e acum la varsta confruntarii cu ea insasi. Ce-o sa iasa de aici, e o surpriza. Stau cu sufletul la gura si cu ochii pe gaura cheii de la baie sa aud ce se intampla. Cand se aude apa trasa, ma duc repede in sufragerie si deschid televizorul. Se da totul in direct.

< Inapoi la index