Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / UE de Romania

Despre Oana Mosoiu

Tocmai se incheie luna ianuarie si daca e sa fac bilantul integrarii Romaniei in UE la o luna, v-as spune ca aceasta UE are un iz puternic balcanic si foarte specific de Romania. Am putea deschide un forum despre ce s-a intamplat in viata voastra de cand ne-am integrat, dar va trebui sa va multumiti cu editorialul meu.

UE ramane un concept la fel de abstract dupa integrare ca si inainte sa fim "in". Viata e in mare parte la fel, nu are nici mai multa stralucire, nici mai putina, nu are nici plus valoare europeana, dar nici minus. Oricum, nu vi se pare ca UE "a lor" e mai UE decat a noastra? Nu, serios! Nu vi se pare ca gusturile sunt diferite acolo, ca aerul e diferit, e mai multa culoare, mai multa civilizatie si, in general, EI au parte de un UE mai bun, mai frumos, mai dezirabil decat ce am primit noi in pachetul de Anul Nou?

In fine, mai ascundem praful pe sub covor, scuturam perdelele, vopsim tamplaria sau chiar punem niste termopane, mai punem gresie in apartament si il 'modernizam’ - dar parca situatia tot balcanica ramane.

De la modul de a face politica - intre hilar si neexistent - si pana la cotidanul societatii - ritualizat pe un sistem de alergare tip "veverita in colivie" si cu o cultura a strazii si a urbanului de era primitiva, dar in devenire, balcanismul Romaniei in UE se simte in tot aerul. In fiecare strada mizerabila; in gardurile ce stau sa cada ale unor case din cartiere marginase; in maturatorii de la coada maturilor (si suntem in anul 2007); in spulberarea prafului si gunoaielor de pe strazi de rafalele de vant; in felul de a se imbraca al oamenilor; in fetele oamenilor; in comportamentul oamenilor; in chioscuri, tonete, tarabe; in chichinetele cabine de vanzare a biletelor RATB; in kitchurile de vanzare de Craciun, Pasti, 1 si 8 Martie… La capatul opus, e tot balcanism si UE de Romania: case nesimtite, cu garduri inalte si securizate, masini total nepotrivite pentru peisajul infrastructurii din Romania, restaurante sofisticate in care fac „atmosfera" tot felul de „nimeni", comportamente exacerbate in snobism si exagerare a futilitatii, acele nimicuri care umplu media si viata noastra... tot la capatul asta gasesc ca lipseste clasa si demnitatea pe care m-as astepta sa le gasesc la elita.

Asadar, o UE second - hand, o UE luata pe cand n-o mai voia nimeni, cand nu mai era oricum nimic de integrat, o victorie rasuflata si cam nemeritata as spune. Nu ne ramane decat noua sa facem ceva din cadoul acesta putin sifonat, putin mototolit, cu fundele cazute. Probabil ca este in destinul nostru ca „din bube, mucigaiuri si noroi" sa iscam destine minunate. In trecut am mai facut-o. Mai suntem in stare?