Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Toti avem nevoie de un Simon

Despre Oana Mosoiu

Purtam, fiecare, tinte, obiective, dorinte si sperante care ne arunca in focul relatiilor si intalnirilor intre oameni. Numim asta “crucea noastra”. Daca lucrurile merg bine, probabil nu tinem cont de continutul relatiei, ne bucuram de usuratatea cu care decurg lucrurile si ne asteptam ca urmatoarele sa fie la fel. Cand lucrurile merg greu, incepem sa analizam situatia, sa o „descoasem” si sa gasim punctul nevralgic. Am gresit eu, celalalt? Am facut totul ca la carte, daca nu, de ce? Apoi, poate cu sinceritate, realizam ca nu mereu facem lucrurile ca la carte, ca suntem ”flexibili” si interpretam realitatea in felul nostru de a fi si de a intelege lumea si actionam in avantajul nostru, fara sa constientizam prejudiciile aduse celuilalt. Pentru ca, pana la urma, cand e vorba sa tragi o linie, iti doresti ca suma sa fie in avantajul tau, cel putin neutra si deloc in minus.

Uneori lucrurile ajung in momente grele, complicate, greu de descalcit si inteles. Ne spunem „asta e crucea noastra”. Acceptam ca trebuie sa trecem si prin momente de rascruce pentru a pasi trepte, hopuri, pasi spre cresterea noastra. Oricum am incerca sa clarificam, drumurile se inchid in fundaturi, oricat am incerca sa gasim solutii, mintea e blocata in situatii aici si acum, fara puterea de a proiecta in viitor si de a scruta trecutul pentru a gasi cauze. E omeneste ca lucrurile sa se intample asa. Suntem diferiti, ne raportam la lume diferit, vom participa la situatiile interumane diferit. Urcand Golgota situatiilor dintre noi, facand eforturi sa ne impacam cu sinele nostru pentru modul de actiune ales, incercand sa ne acceptam comportamentele, gandurile si sentimentele si sa la expunem fara a ne rusina cu ele si mai ales fara ca acest lucru sa se vada, ne intrebam unde incepe si unde se termina zona in care trecem de la „noi cei care suntem” la ipocrizie. Uneori, labirintul de fatete si de situatii pe le generam in folosul nostru devine atat de complicat, muntele nostru atat de abrup incat devine necesara prezenta cuiva langa noi pentru a ne usura drumul si poate pentru a arata pe adevaratul din noi, autenticul eu, curat si scos la lumina. Simonul pe care avem nevoie sa il intalnim in viata noastra ne va ajuta sa urcam Golgota noastra drept, cu capul sus, cu gandurile limpezi, sa ne intoarcem de la lucrul gresit pe care tocmai voiam sa-l facem, de la vorba rea pe care tocmai voiam sa o rostim, de la masca in care tocmai voiam sa ne punem chipul. Avem nevoie de Simonul care sa fie oglinda in care sa ne vedem brusc hidosenia, uratenia, mizeria ascunse in noi si iesite la iveala subtil, in diferite situatii in care vrem ca lucrurile sa iasa in avantajul nostru. Chiar daca discursul nostru interior ne argumenteaza motive in favoarea noastra, „de ce”-uri cu raspunsuri simple si discret la limita adevarului, avem nevoie de o voce care sa tipe, caci soaptele nu sunt suficiente, care sa smulga, caci atingerea bratului e prea usoara, sa scobeasca in ochii nostri, caci semnele nu se vor vazute.

Avem nevoie de un Simon care sa apara langa noi in momentul cel mai greu. De fapt, avem nevoie de un Simon care sa apara in toate momentele grele, fara iesire, fara explicatie si fara solutie. Sau de un Simon sub chipuri diferite.

Poate Simonul vostru e chiar langa voi si vi s-a aratat deja. Lasati-l sa va ajute!