Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / The meaningful success

Despre Oana Mosoiu
Buna dimineata! La o cafea calda, dupa o noapte torida in care poate te-ai odihnit mai greu, vreau sa iti impartasesc gandurile mele despre o noua zi. In cateva zeci de minute o vei lua din loc, spre job sau in alta directie, cu o agenda in minte, un to do care te macina pe saptamana asta si, in general, ai ceva de facut, ceva-ul care te arunca in traficul nebun, intre zgomotele zapacite si intre oameni.

Ideea cu The meaningful success mi-a venit in minte citind despre Donald Trump. Succesul cu sens. El spune ca e ok sa faci bani in viata, acestia fiind un indicator important al reusitei, dar e mai important ca prin ceea ce faci sa construiesti ceva, sa reusesti sa schimbi ceva in jurul tau. Asta numeste el the meaningful success si este ceea ce il orienteaza acum in viata.

Cred ca nu putem astepta sa avem banii lui Donald Trump – si experientele destul de greu de trait prin care a trecut pentru a-i face! – pentru ca fiecare dintre noi sa traiasca succesul cu sens. Succesul cu sens, desi pare a fi un next level al reusitei, asimilat poate cu caritatea, donatiile, acea generozitate care vine insotind confortul financiar asigurat, poate fi de fapt, ceva foarte simplu, pasul 1, the basics pentru o viata fericita. Cred ca inceputul reusitei este sa traiesti succesul cu sens rezultat cu fiecare actiune din viata ta. Ce ai reusit sa schimbi in bine azi? Ce contributie ai adus la o noua constructie? Viata cui ai influentat in mod favorabil si categoric? Cati oameni ai reusit sa ajuti sa ia o decizie care sa ii satisfaca? Dar maine? Ce te motiveaza pentru maine?

Pentru mine, succesul cu sens inseamna sa pot ajuta oamenii sa fie ceea ce pot fi ei mai bun. Sa ii ajut sa-si atinga potentialul, sa aiba curaj sa scoata la lumina ce e mai bun si performant din ei. E un succes pe care il obtin greu, dar merita. E calea pe care am ales-o sa pot schimba ceva.

Care este succesul cu sens pe care il traiesti tu?

Sa ai o zi minunata!