Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Nivelurile prieteniei

Despre Oana Mosoiu

A venit vremea inceputului de an universitar, a identificarii noilor colegi, a legarii de prietenii, a ruperii de vechi prietenii, a re-setarii relatiilor si defragmentarii sistemului propriu de referinta in speranta ca de-acum “nimic nu va mai fi la fel".

Uitandu-ne peste umar vedem prietenii ramase in urma, niciodata terminate, niciodata incheiate sau chiar niciodata incepute. Ramasite de prietenii atarnind in diferite stadii de descompunere in istoricul nostru personal urmand sa fie inlocuite de noi prietenii, de noi relatii si noi cuvinte care sa le caracterizeze.

Sa incercam sa patrundem in nivelurile pe adancime ale prieteniei? Sa!

Balaceala - o prietenie de suprafata, de schimbat reviste de moda si dat replici de tip "oglinda", "vai, ce bine arati azi, ti-ai luat o bluza noua?", o relatie de tip stropi de jur imprejur, SeMeSe-uri, bip-uri, messenger si emoticoane, iesiri la cafea, la tigara, un mic shopping, clubbing, politeturi elegante intre barbati, o iesire undeva comentand ultimele stiri si facand politica si fotbalul la care se pricepe toata lumea, nu?!?!?

Explorarea - o relatie de ape linistite, de ceva adancime, de cunoastere, de interogare si aflare, de sondare a valorilor si credintelor comune, gusturilor impartasite, opiniilor cu care esti de acord si poti discuta pe marginea lor; explorarea e relatia in care ma simt bine, confortabil cu mine si cu ei, ma simt in siguranta sa imi afirm uneori prejudecatiile, alteori opiniile pe contra, stiind ca cineva asculta si priveste atent, gata sa comunice cu mine. Explorarea e si o etapa de decizie, de stabilire a nivelului de prietenie, o categorisire, un mapping prin care stiu la cine ma duc pentru ce chestii.

Problemele - aici e chiar de lucru, aici sunt confidentii, oamenii cu care ma simt cu adevarat protejat si ajutat. Sunt oamenii care ma plac, ma apreciaza, vad imaginea mea proiectata in viitor cu aura in jur. Sunt oamenii la care ma pot duce cu problemele mele, cerand sa fiu sprijinit. Umarul de plans, servetelele oferite, solutia potentiala, oferta de ajutor si sacrificiu. Nivelul problemelor e interesant, pentru ca e o culme a relatiei de prietenie si un fel de proba, uneori cam solicitanta energetic pentru cei din relatie. Are, din pacate, un efect de extenuare a relatiei, indiferent de cum merg lucrurile: daca merg bine, apare un soi de suprasolicitare a relatiei, in sensul ca odata stiind pe cine contezi, bati mereu la usa si relatia respectiva devine un fel de panaceu universal la zona ta problematica; daca merg prost, evident ti-a fost inselata increderea, deci "gata, s-a terminat", tot ce era frumos si bine devine negru si de nesuportat.
Atentie cu pianul pe scari, cum selectam numarul si gravitatea problemelor cu care ne suprasolicitam relatiile!

Fundul marii - imi imaginez o cadere usoara, spre un loc rece si intunecos. Vine dupa nivelul problemelor, imediat ce ua din directiile de mai sus s-a selectat. Daca lucrurile au mers prost, relatia va esua pe fundul marii si va ramane acolo ca o epava, putand fi explorata si scoasa la suprafata mai tarziu, cand maturitatea si inteligenta noastra sociala si interpersonala vor permite. Daca lucrurile au mers bine, foarte bine, din ce in ce mai bine, exceptional de bine si "m-am cam saturat", relatia cade din nou intr-un declin, ca o ambarcatiune care ia apa. Se intoarce intr-o parte, incepi sa pompezi din ea surplusul, o mai tii in echilibru, poate iti tii respiratia o perioada si poate o salvezi. Sau poate nu. Atunci, ea, relatia, ambarcatiunea noastra cu apa la bord incepe o alunecare usoara spre fundul marii, se duce incet, incet, apoi mai ies cateva bulboane de aer sa ne arate unde a fost pana acum si cade lent pe fundul plin de scoici si pietre al marii relatiilor noastre de prietenie. Uneori se aude un bubuit infundat, din adancime si stim ca s-a cam terminat.

Pur si simplu a fost prea mult.
Limitele prieteniei si nivelurile la care se intampla tin de inteligenta emotionala a fiecaruia dintre noi. De egoismul nostru, de narcisismul nostru, de nevoia noastra de reflectie in altul, pentru a ne construi sinele.

Vand din pupa pe mare, prieteni!