Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Teribilul joc al vietii si al mortii (de gripă aviară)

Despre Oana Mosoiu

Cred ca până acum toată lumea si-a dat seama că trăim într-un haos total. Urmărim cu sufletul la gură un spectacol lugubru al cărui regizor a fost împuscat. Chiar si cei care nu au bilete în primul rând pot vedea acum detaliat fundalul pe care e pictat decorul, rupt, peticit si fumegând pe alocuri, machiajele prost desenate pe niste fete de actori mediocri, care probabil înlocuiesc titularii, sceneta scrisă de un scenarist ratat si mai ales betia păpusarului care a scăpat din mâini firele, le-a tăiat, nu’s ce le-a făcut, dar bine nu e.

Sigur că dacă privesti lucrurile dintr-un anumit unghi – să zicem de la lojă sau de la balcon (desi nu e chiar comparabil, nu?) – ai avea impresia că totul decurge relativ normal. Sigur, nu e genul de piesă care să tină mult capul de afis – o stagiune e suficientă si celui mai răbdător si înfocat fan de teatru – dar se joacă mereu cu casa închisă si la fix televiziunile pun „farurile” pe scenă.

În fata ochilor se derulează scenă după scenă – operatii, sisteme sanitare, aviare, integrare, capitulare, lobotomizare, jurnalizare... adică un fel de jurizare făcută de presă :) . De la scenă la scenă, din moment în moment, jocul e mai prost, mai prost si mai prost, este imposibil să nu-ti dai seama că ai dat banii aiurea si că vei arunca cu ouă din moment în moment.

Cei de la loje strigă „tăcere, hei, noi am dat bani ca să vedem de aici si vedem bine, ce tot atâta chibiteală, ce-aveti cu cortinele schimbătoare si cu masinile de fum de băgat în ochi, la noi aici nu ajunge si oricum nu ne interesează”.

Putem să pretindem că totul decurge conform scenariului, dar în spatele creierului nu poti să nu admiti că în realitate nimeni nu stie exact ce face, ce caută acolo si mai ales de ce?

Cine stă în primul rînd vede tot: sufleorii, oamenii în negru schimbând decorurile, băietii în trening cu camerele video si reflectoarele, tivul rupt al rochiilor, buclele căzute, costumele ponosite... si întelege mascarada. Dar se vede acum si din fund, acolo unii si altii mai motaie.

Mai plecati acasă, fratilor, si mai lucrati la piesa asta. E asa de falsă, că nici flori artificiale nu meritati la final!

NOU: TEST RAPID PENTRU GRIPA AVIARA!

< Inapoi la index