Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Generatii de ieri, de azi si de maine. Generatia mea.

Despre Oana Mosoiu

Am crezut – în mod gresit, evident – că toti oamenii care au aceleasi credinte, sunt orientati de aceleasi valori si au aceleasi intentii de a face bine în jurul lor si natiunii sunt parte ai aceleiasi generatii. Generatia noastră, a celor ce împărtăsim aceleasi sensuri ale lumii si suntem toti „pe aceeasi pagină”, cum spune americanul. Această generatie este nediferentiată, în mintea mea, privitor la gen, varstă, natie, origine si directie în viată. Dar această generatie – si acum o să citez olteanul cand a văzut girafa – „nu există!”. Nu există această abstractiune pură generată de mintea mea de locuitor al planetei Romania si uite asa am ajuns la acest editorial de azi.

Cum nu s-a ajuns la întelegerea generatiei în sensul mintii mele, vom lucra cu un concept de generatie asimilat unor intervale de timp, sensul general si binecunoscut. Am experimentat de curand o serie de situatii care mi-au relevat cat de separate sunt, în realitate, generatiile conlocuitoare ale aceluiasi timp si spatiu – generatia mea, generatia care a fost, generatia care încă mai e si generatia de maine. Ei bine, în generatia mea nu sunt numai oamenii de varsta mea, cum poate eronat ati crezut pană acum. Vă asigur că în generatia mea de varstă trăiesc si muncesc oameni care sunt tare, tare bătrani si tare, tare obositi, tare, tare blazati si tare, tare pesimisti si eu nu sunt în generatia asta. M-am întalnit însă cu oameni bătrani si obositi de viată dar pe care i-am regăsit în generatia mea!

Generatia care încă mai e mă plictiseste deja. Îi văd în jurul meu, la televizor, sunt asa de plicticosi, se repetă, se balbaie, dau din colt în colt si nu găsesc iesirea, iesirea din fata generatiei mele si din fata generatiei care vine, să devină o dată pentru totdeauna un nou strat la generatia care a fost si nu mai e. Generatia care încă mai e este din ce în ce mai jenantă, mai jenată de ea însăsi, si totusi găseste puterea să deschidă gura, o gură mare si stirbă, care miroase urat a nespălat pe dinti de multă vreme si a neascutit limba la lup, deschide gura usor, încet, mare si vorbeste, nene! Zice de toate, despre toate, stie tot, nu lasă loc pentru nimeni si nimic. Generatia care mai e ignoră generatia mea si generatia care vine, faptul că pensiile lor sunt plătite din salariile noastre, faptul că noi îi vom îngropa si noi o să scriem istoria despre ei, asa cum o sa vrem noi, cu nestiinta noastră de acum si cum or mai fi vremurile atunci... Generatia care mai e îsi face de cap pe timpul nostru, pe energia si entuziasmul nostru, deprimandu-ne si descurajandu-ne, înstristandu-ne că lucrurile nu pot sta decat sub semnul marilor dezamăgiri.

Generatia care a fost e asezată nivelar si din păcate generatia de la bază, fundamentală, tine pe pieptul ei alte generatii, unele mai de laudă, altele nu. Generatiile care au fost ne-au lăsat lucruri bune, lucruri mai putin bune, pentru ca noi să învătăm din ceea ce au făcut ele, să selectăm si să nu mai repetăm greselile. Sigur e, totusi, că de fiecare dată lucrurile încep cu generatia prezentă... aici se nasc toate ideile, aici se inventează toate inventiile, lumea începe cu noi!

Generatia care vine si pe care am denumit-o asa, la întamplare, plini de sperante, generatia asteptată este si ea plină de surprize. Nu stiu cat aveti parte să vă intersectati de generatia care vine, dar experientele mele cu „ei” sunt la extreme: ori oameni de mare viitor si care mă determină să cred că „totusi se miscă!”, ori răsfătati, snobi, ignoranti si mofturosi gratuiti, refuzand orice idee de a participa împreună la un acelasi proiect care înseamnă viitorul nostru. Poate că merg prea mult în supermarketuri si au impresia că totul se produce undeva si vine ambalat frumos, la un pret de la rezonabil si ofertă specială la sumele exorbitante, tu alegi ceva si cam aia e. Dacă nu e bine, mergem la OPC si ne dă alt viitor, o altă tară, un nou produs, mai bun, mai proaspăt.

Mă gandesc la spargerea acestor bariere limitative de a vedea împărtirea generatională, vrand să aleg să nu fiu în generatie cu Blondy, Cream, Dan Negru, Victor Ponta, Daciana si restul din „&Co.”, as vrea să fiu în generatie cu niste tineri geniali, care mai sunt încă pe băncile scolilor sau facultătilor sau hălăduiesc pentru cunoastere prin alte tări, mi-i doresc în generatia mea pe niste oameni pe care îi citesc si de care mi-e drag, as vrea să am un spatiu în care să-mi prezint generatia mea si să vă invit acolo, dragii mei, sunt convinsă că sunt si eu în generatie cu voi!

Proiectul meu de generatie există, e la mine si vi-l dăruiesc, ca să nu fiti nevoiti să vă aflati colegi de generatie cu cei pe care vreti de fapt să-i dati afară, cu dosarele lor cu tot!