Editorial | Acest editorial este dedicat tinerilor - stim ca iti place sa calatoresti, sa te joci, sa iubesti si sa ai prieteni. Impreuna invatam cum sa traim viata asa cum este ea...

< Inapoi la index

Editorial / Ce purtam vara asta

Despre Oana Mosoiu

Primavara asta tarzie care da in vara brusc imi reaminteste tipicul verilor de Bucuresti – mult praf, extrem de cald, masini bara la bara miscandu-se tot mai greu si incetineala oamenilor in general. Parca se misca mai greu, mai incet, mai a vacanta... e numai o chestiune de caldura, toropeala, nu are nimic de-a face cu timpul calendaristic.

Timid, dupa ploile si frigul care ne-au stat pe cap, au scos capetele la lumina picioarele lungi, bratele cu tot cu spate, busturile bine evidentiate, colectia de primavara – vara la imbracaminte si comportament. Care sunt trendurile in aceasta vara la capitolul comportament social? Asta ca sa masuram progresele in ritm anual... eu zic ca vara asta o sa fie mai curat peste tot. Adica, acelasi praf pe la incheietura trotuarului cu strada, pe langa liniile de tramvai, pe sub masinile parcate aiurea pe marginea strazilor, pe spatiile asa zise „verzi” care de fapt sunt pline de praf uscat care asteapta racoritoarea ploaie... Ma refer ca va fi mai curat in sensul ca poate oamenii vor folosi mai mult cosurile de gunoi si se vor fi antrenat mai bine cu aruncatul in gura acestuia, care asteapta infomentat ramasitele noastre :) : cosulete de seminte si coji, bete de vata de zahar, pungile de la pop-corn, chistocurile de tigari... (o, scuze, inca nu am ajuns asa departe, retrag)...aaaaa, sa continui... ma rog, intelegeti, o diversitate de resturi de la noi, noi educatii si civilizatii, noi cu aspiratii europene si comportament balcanic (da, in sensul de rau, ati inteles bine conotatia)... noi care scuturam inca fetele de masa pe geamul de la bucatarie chiar daca da in fata blocului sau spre strada, sau chiar daca ar da in spatele blocului! Sa facem curat, desigur! Vi s-a intamplat sa treceti pe un trotuar si sa va stropiti cu apa cu care sunt spalate niste balcoane deasupra dumneavoastra sau de la rufe care se scurg alene?

Cat de curati suntem in realitate si cat de divergenta este curatenia noastra de dezvoltarea durabila, de prezervarea mediului in care traim, in toate formele lui? Unde sunt pubelele cu separatoare pe categorii de deseuri? Unde sunt aspiratoarele de praf de pe strazile si din parcurile noastre? Unde este comportamentul responsabil privind utilizarea automobilelor, a curentului electric, a apei potabile?

Stiati ca daca am inchide cu totii butoanele de stand-by ale aparatelor electrice, am economisi energia produsa de 2 reactoare?

Simt nevoia punctelor de colectare a hartiei si a sticlelor si a borcanelor si a PET-urilor si a CAN-urilor... E o idee de afacere, va rog, luati-o si dezvoltati-o, educati Romania spre o curatenie reala si profunda mai ales.

< Inapoi la index