Sectiunea dedicata Dreptului cuprinde o serie de lucrari de specialitate, prin care isi doreste sa vina in sprijinul studentilor, masteranzilor si tuturor celor interesati de acest domeniu.

Evolutia Comunitatilor Europene

Tratatul de la Maastricht

Politica externa si de securitate comuna

Cel de-al doilea "stālp” al Tratatului asupra Uniunii europene, consacrat P.E.S.C. īnlocuieste titlul trei al Actului Unic European care reglementa Cooperarea politica europeana si pe care T.U.E. īl abroga. Termenul de "politica" substiutit celui de "cooperare" indica o evolutie spre o mai mare coerenta a ceea ce ramāne totusi o cooperare.

Aceasta politica ale carei obiective sunt definite este pusa īn aplicare prin proceduri ale caror actori sunt statele membre, Consiliul, dar si celelalte institutii comunitare. Pentru actiunile U.E. avānd implicatii īn domeniul apararii se recurge la U.E.O..

P.E.S.C. este reglementata prin titlul 5 al tratatului de la Maastricht (articolele J-J11) completat printr-o declaratie relativa la U.E.O.

Obiectivele definite se caracterizeaza prin generalitate (art.J1-1): īntarirea securitatii, cooperare internationala, salvgardarea valorilor comune, dezvoltarea democratiei, a drepturilor omului). Acest cāmp de aplicare extrem de larg atesta dorinta de suveranitate a statelor membre.

Ca obiectiv final, Uniunea a fixat afirmarea identitatii sale pe scena internationala prin punerea īn aplicare a unei P.E.S.C. si definirea progresiva a unei politici de aparare comuna care ar putea conduce la o aparare comuna-ambiguitate diplomatica care sa permita toate interpretarile fiind un text de compromis ce menajeaza susceptibilitatile sefilor de stat.
Cooperarea prevazuta nu priveste decāt aspectele P.E.S.C. care nu tin de competenta rezervata a statelor conform principiului subsidiaritatii. Nici o dispozitie a titlului 5 nu determina domeniile de interes comun. Se vorbeste de diplomatie si de securitate, dar īn lipsa unei prevederi exprese īn tratat, orientarile Consiliului European de la Lisabona din 27 iunie 1992 permit determinarea contururilor P.E.S.C. 1

Sase domenii se preteaza unei actiuni comunitare:
- respectarea drepturilor omului si mai ales ale minoritatilior;
- promovarea stabilitatii regionale;
- contributia la o coordonare internationala mai eficace īn caz de situatii de urgenta;
- lupta īmpotriva criminalitatii transfrontaliere.

Instrumentele P.E.S.C. sunt actiunea comuna si pozitia comuna.

Prima forma a instrumentelor de interventie īn domeniul P.E.S.C. este "cooperarea sistematica" a statelor membre, īn determinarea politicii lor (art J, 1-3) putānd ajunge pāna la definirea unor pozitii comune. Īnsa articolul J 2, care organizeaza aceasta cooperare demonstreaza ca politica straina ramāne nationala.

Cooperarea consta īn mod esential īn informarea mutuala si īn concertarea īn sānul Consiliului. Ea va trebui sa favorizeze "convergenta" actiunilor si sa asigure "influenta combinata" a statelor membre. Cu toate acestea ea poate sa mearga pāna la definirea de catre Consiliu, atunci cānd considera necesar, a unor pozitii comune. Dar acesta nu are ca efect decāt sa impuna statelor membre sa vegheze la coformitatea "politicilor lor nationale" cu aceasta pozitie comuna.2

A doua forma a instrumentelor de interventie īn domeniul P.E.S.C. este reprezentata de actiunile comune.

Īn cadrul orientarilor generale fixate de Consiliul european īn domeniile īn care exista "interese importante īn comun" (articolul J1-3) Consiliul poate decide asupra actiunilor comune ale carei conditii si proceduri sunt definite prin art.J3. Urmānd orientarile generale definite de Consiliul european, Cosiliul poate decide daca o problema va face obiectul unei actiuni comune.

El fixeaza durata, obiectivele, mijloacele si procedura actiunilor comune.
Īn ce priveste procesul de decizie īn Consiliu se recurge la unanimitate cu cāteva derogari de la regula atunci cānd Consiliul defineste (cu majoritate de voturi) problemele cu privire la care deciziile pot fi luate cu majoritate calificata (dupa repartizarea voturilor conform articolului 148-2 din T.U.E.)

P.E.S.C. īnseamna īn acelasi timp si aparare. Aceasta necesitate de includere a apararii īn domeniul politicii comunitare este exprimata prin art J4, dar īn termeni foarte prudenti: P.E.S.C. include "definirea la termen a unei politici de aparare comuna, care ar putea conduce, odata sosit momentul, la o aparare comuna.3

Acestei prudente īi corespund dispozitii deosebit de vagi: "decizii", "actiuni ale Uniunii pot avea implicatii īn domeniul apararii"; pentru asemenea probleme, U.E. cere U.E.O. sa puna īn aplicare aceste decizii si actiuni. U.E.O. "face parte integranta din dezvoltarea U.E." 4
Aceasta dispozitie trebuia sa fie clarificata, tratatul marginindu-se sa delege organizarea raporturilor dintre U.E. si U.E.O. prin intermediul unor acorduri semnate de Consiliu si U.E.O.(articolul J4)

Doua declaratii anexe tratatului fixeaza cāteva principii: este definit rolul U.E.O. īn cadrul U.E. precum si īn cadrul N.A.T.O.

Astfel, U.E.O. trebuia sa devina "pe etape" o componenta a Uniunii, pentru aceasta ea trebuind sa puna īn aplicare deciziile Uniunii. De asemenea, un alt obiectiv fixat privea īntarirea partii europene a Aliantei Nord-Atlantice prin relatii strānse īntre institutiile celor doua organizatii, prin armonizarea metodelor de lucru si sincronizarea datelor si locurilor reuniunilor.

1 F. Verdier – note de curs la Colegiul Juridic franco roman - 2000
2 Louis Cartou – op. cit., pagina 625
3 Vlad Constantinesco, Kovar Jacque, Simon – Traites instituant la CEE commentaire article par article, Economica, Paris, 1992
4 Philippe Moreau Defarges – op. cit., pagina 35