Sectiunea dedicata Dreptului cuprinde o serie de lucrari de specialitate, prin care isi doreste sa vina in sprijinul studentilor, masteranzilor si tuturor celor interesati de acest domeniu.

Perspectivele Uniunii Europene

Vocatia federala a Uniunii Europene

O cale fara iesire - reproducerea unui model existent, modelul federal

C.E. nu este o federažie careia statele membre sa-I fie subordonate īn domeniile competentei sale.1

Comisia europeana nu este un guvern federal, Consiliul nu este asimilabil unei camere a stetelor (Bundesrat-ul german). Parlamentul europen nu are puterile unei camere a popoarelor (Bundestagul german) si curtea de justitie de la Luxembourg nu este o curte suprema.

In plus, si este esential tratatele comunitare nu formeaza o constitutie a Europei celor 15. Spre deosebire de un stat federal care constituie o uniune de drept constitutional U.E.ramane īn mod fundamental o uniune de drept internažional.

Un stat federal poseda o constitutie federala elaborata de o putere constituanta si este dotat cu plenitudinea suveranitatii. U.E. este īnca departe de aceasta structura.

C.E. nu constituie o confederažie. O confederažie este o uniune durabila de state care decid īn unanimitate īn cadrul unei "Diete”(congresul sefilor de stat sau ambasadorilor).Ori votul cu unanimitate care este regula intr-o confederažie este mult mai marginal īn C.E. fiindca Consiliul statueaza cel mai adesea cu majoritate.2

C.E. nu functioneaza dupa modelul "dietei” pentru ca normele comunitare sunt adoptate dupa proceduri complexe care pun īn fata institutii originale (Consiliul, Comisia, Parlamentul) care nu se reduc la un congres al sefilor de stat sau ambasadorilor. In plus  modelul confederal apartine trecutului Confederažiile au incetat sa existe pentru ca ele au dat nastere statelor federale.

Nu se poate masura progresul integrarii si structurii institutiilor comunitare cu cea a unui stat natiune, fie el federal sau, pentru ca statele federale sau confeedrale, ca si cele unitare au fost concepute ca state natiune.Inacest cadru ele s-au dezvoltat si nu se pot dezvolta īn afara lui.

Daca Germania si S.U.A. sunt dotate cu o structura statala aceasta se intampla pentru ca poporul german sau american au autorizat-o.Un stat feedral este un stat natiune si nu exista state – natiune fara natiune sau fara sentimentul poporului ca apartine unei singure nažiuni.

Or, Europa este formata din state si din popoare diverse, fara o unitate istorica sau culturala. Este o utopie sa doresti construirea unei federažii pe o baza atat de diversa.

1 Denys Simon – op. cit., pagina 97
2 Vlad Constantinesco – op. cit., pagina 89