Sectiunea dedicata Dreptului cuprinde o serie de lucrari de specialitate, prin care isi doreste sa vina in sprijinul studentilor, masteranzilor si tuturor celor interesati de acest domeniu.

Principiul aplicarii prioritare

Exceptia angajamentelor internationale ale statelor membre anterioare

tratatelor constitutive

Din respectarea obligatiilor asumate fata de treti, tratatele constitutive admit mentinerea validitatii angajamentelor internationale anterioare care leaga statele membre si statele nemembre.

In tratatul C.E., aceasta rezulta din articolul 234, alineatul 1: "Drepturile si obligatiile rezultate din conventile incheiate anterior intrarii Ón vigoare a prezentului tratat Óntre unul sau mai multe state membre pe de o parte si unul sau mai multe state trete, pe de alta parte, nu sunt afectate de dispozitiile prezentului tratat" (tratatul C.E.E.A. este mai restrictiv decat tratatul C.E. pentru ca impune statelor membre sa notifice Comisiei Ón cele 30 de zile care urmeaza intrarii Ón vigoare a tratatului constitutiv, angajamentele internationale anterioare pe care le mentine, articolul 105).

Curtea face aplicarea principiului (27 februarie 1962, Comisia/Italia). Pentru statele care nu sunt membre originare, ea considera ca principiul se aplica angajamentelor contractate inaintea aderarii (14 octombrie 1980, Burgoa), dar Ón orice caz daca membrii sunt tinuti sa respecte drepturile tretilor, ei nu pot invoca existenta angajamentelor anterioare numei Ón scopul de a se elibera de obligatiile lor comunitare.

In plus, alineatul 2 al aceluiasi articol prevede Ón sarcina statelor membre o obligatie de comportament pentru ca acestea trebuie sa recurga "la toate mijloacele potrivite pentru eliminarea incompatibilitatilor constatate", sa recurga eventual la o asistenta mutuala pentru a atinge acest scop si daca este necesar sa adopte o atitudine comuna.

Material elaborat de Oana