Anticipari negative conduc la rezultate negative. Anticipari pozitive conduc la rezultate negative. Aceasta sectiune nu conduce nicaieri.

Legile Entropiei

* Un om cu un singur ceas stie cit e ora. Un om cu doua ceasuri nu este sigur niciodata.
* Anticipari negative conduc la rezultate negative. Anticipari pozitive conduc la rezultate negative.
* Cind un lucru iese prost, orice incercare de a-l indrepta nu face decit sa-l strice si mai mult.
* Lucrurile se inrautatesc inainte de a se imbunatati.
* Lasate singure, lucrurile se desfasoara de la prost la mai prost.
* Orice lucru care incepe bine se sfirseste prost. Orice lucru care incepe prost se sfirseste si mai prost.
* Lucrurile incep sa mearga prost, toate deodata.
* Singurul mod de a descoperi limetele posibilului este de a trece in domeniul imposibilului.
* Anumite lucruri sint imposibil de cunoscut. Dar este imposibil de aflat care sint aceste lucruri.
* Universul este nu numai mai straniu si mai enigmatic decit ne imaginam, dar el este mai straniu si mai enigmatic decit ne putem imagina.
* Informatia se deformeaza cind trece spre nivelele ierarhice superioare.
* Intr-o intreprindere, confuzia creste odata cu nivelul ierarhic
* Expansiunea inseamna complexitate, iar complexitatea conduce la dezagregare.
* Odata ce ai deschis o cutie cu rime, singura solutie de a le inchide din nou este sa folosesti o cutie mai mare.
* Pentru un biciclist, indiferent in ce directie o ia va fi la deal si impotriva vintului.
* Dupa ce adaugi doua saptamini la termenul de predare a proiectului, datorita unor intirzieri neprevazute, mai adauga inca doua luni pentru intirzierile neprevazute care nu pot fi prevazute.
* Mai sigura este o pasare in mina decit una care zboara pe deasupra capului.
* Cu cit stirile proaste se transmit mai repede si mai detaliat, cu atit mai bine.
* Istoria nu se repeta, dar istoricii da.