Anticipari negative conduc la rezultate negative. Anticipari pozitive conduc la rezultate negative. Aceasta sectiune nu conduce nicaieri.

<  Inapoi la cuprins

Bancuri la scoala

La școală, la ora de fizică, îi întreabă profesoara pe elevi de unde vine curentul. Toată lumea rămîne liniștită, numai Bulă cu mîna pe sus. Profesoara îl întreabă:
- Spune, Bulă, știi de unde vine curentul?
- Da, din cocină.
- Cum așa, Bulă, din cocină?
- Păi, de fiecare dată cînd ni se ia curentul, tata spune: "Iar ne-au oprit porcii ăia curentul!"

- Mă întreb ce o să te faci cînd vei fi mare, cînd acum, în clasa a doua, tu nu știi să numeri decît pînă la 10?
- Arbitru de box.

- Grozav aș vrea să zbor pe Lună în timpul tezelor!
- De ce?
- Acolo orice materie este de 6 ori mai ușoară!

- Alo, Vladimir?
- Da.
- Îți amintești ce ne-a dat ieri la matematică?
- Cîte un 3.

- Cred că notele pe care mi le-ai adus cer o bătaie zdravănă.
- Nu te sfătuiesc s-o faci, tăticule, profesorul nostru de matematică e campion la karate!

- Ți-am citit lucrarea de control. Foarte bună. dar e identică cu cea a colegului tău de bancă. Ce concluzie să trag de aici? întreabă profesorul.
- Că și a lui e foarte bună.

Toți elevii scriu cu asiduitate la lucrarea "Ce aș face dacă aș fi patron?". Unul singur stă cu mîinile la piept și meditează.
- Marinescule, tu nu scrii?
- Nu, domnule profesor, aștept să-mi vină secretara.

- Chiar credeți că meritam eu să-mi puneți nota unu, domnule profesor?
- Ce să fac, dacă alta mai mică nu există?

- Popescule, dacă te rătăcești ziua în pădure și nu ai busola la tine, cum afli unde e nordul?
- Foarte simplu, domnule profesor. Mă duc acasă și-o iau!

- Fi-fi-fiți bun, u-u-unde se află ș-ș-școala de-de-de bîl-bîl-bîlbîiți?
- La ce vă mai trebuie? Observ că vă bîlbîiți foarte bine!

Oră de dictare în clasa a patra. Mircea îi șoptește colegului:
- Auzi, Alecule, scriem deja de un sfert de oră. Nu crezi că ar fi cazul să mai punem și vreo virgulă?

Dr.Schlambaugh, profesor universitar la Departamentul de Chimie Inginerească din University of Oklahoma era cunoscut pentru întrebările pe care le punea la examene, cum ar fi: "De ce zboară avioanele?".
Acum cîțiva ani, la examenul de la "Momentul, căldura și transferul masei", biletul de examen conținea întrebarea: "Este iadul exotermic sau endotermic? Argumentați-vă răspunsul cu fapte."
Cei mai multi dintre studenți au scris ca dovezi ceea ce credeau ei, folosind legea lui Boyle sau ceva similar. Doar un singur student a scris următoarele:
"În primul rînd, trebuie să presupunem că, dacă sufletele există, ele trebuie să aibă o masă oarecare. Dacã au, atunci un mol de suflet de asemenea trebuie să aibă masă. Deci, care este rata intrării sufletelor în iad și care este rata ieșirii sufletelor din iad? Cred că putem presupune fără a greși că, odată ajuns în iad, sufletul nu mai pleacă.
Cît despre sufletele care intră în iad, să privim la diferitele religii care există în lume astăzi. Unele religii spun că, dacă nu ești membru al religiei lor, vei merge în iad. Deoarece aceste religii sînt mai mult de una și o persoană nu poate aparține la mai mult de o religie, putem prezice că toate sufletele merg în iad. La rata nașterilor și a deceselor de astăzi, ne putem aștepta ca numărul de suflete din iad să crească exponențial.
Acum să vedem rata schimbării volumului iadului. Legea lui Boyle spune că pentru ca temperatura și presiunea în iad să rămînă constante, raportul masei sufletelor cu volumul trebuie să rămînã constant.
Răspuns 1: Dacă iadul se extinde cu o rată mai mică decît rata intrării sufletelor în iad, atunci temperatura în iad va crește pînă cînd iadul va exploda.
Răspuns 2: Dacă iadul se extinde cu o rată mai mare decît rata intrării sufletelor în iad, atunci temperatura și presiunea în iad vor scădea pînă cînd iadul va îngheța.
Deci care din ele este corectă?
Dacă acceptăm postulatul (pe care mi l-a dat colega mea Teresa Banyan în primul an) că "va fi ger în iad înainte să mă culc cu tine" și luînd în considerare că încă nu am reușit să am relații sexuale cu ea, atunci răspunsul 2 nu poate fi corect. Deci iadul este exotermic.

Profesorul se străduiește să lămurească elevilor proverbul "Drumul cel mai scurt e și cel mai bun".
- Tata zice că nu-i așa! spune un elev.
- Zău? Și ce meserie are tatăl tău?
- Șofer de taxi.

- Să presupunem că locuiești la etajul cinci și că între fiecare două etaje sînt 15 trepte. Cîte trepte va trebui să urci pentru a ajunge la apartamentul tău?
- Pe toate, domnule profesor.

- Cîte continente sînt? întreabă profesorul.
- Cinci.
- Numără-mi-le!
- 1, 2, 3, 4, 5.

- Tată, mi-ai făcut problemele la matematică?
- Da.
- Bine. Dă-mi caietul să le controlez.

Într-o școală, se aude un zgomot teribil dintr-o clasă. Directorul intră în clasă și vede îngrozit cum toată lumea țipă, se bate, unii s-au urcat pe bănci. Directorul se repede la cel mai zgomotos și îl dă afară din sală. Se face dintr-odată liniște.
- Unde este profesorul vostru?
- Tocmai l-ați dat afară...

Un medic isi aduce studentii in vizita la un ospiciu. Se opresc la un salon unde era un barbat cu privirile ratacite.
- Vedeti,acest barbat si-a pierdut mintile fiindca femeia cu care trebuia sa se casatoreasca l-a refuzat.
 - In urmatoarea rezerva il vom vizita pe cel care a luat-o.

<  Inapoi la cuprins