Exista probleme grave ale societatii contemporane care isi au originea in educatia primita la scoala sau in primii ani de interactiune in societate. Noi ne propunem sa discriminam toti factorii perturbatori si chiar sa-i combatem.

Factori favorizanti

Familia
Hobby

Familia

Cadrul didactic trebuie sa-si faca din familia elevului un aliat in educarea acestuia. Pentru aceasta putem (si trebuie) sa:

• Organizam in mod regulat sedinte cu parintii;

• Dezbatem diferite teme de educatie in cadrul acestor sedinte;

• Implicam familia in organizarea si dotarea clasei;

• Avem discutii individuale cu parintii elevilor problema (si nu numai)...

• +Cancelaria Virtuala - Loc de discutii pentru profesori

ScoalaOnline e-mail: scoala2001@yahoo.com