Exista probleme grave ale societatii contemporane care isi au originea in educatia primita la scoala sau in primii ani de interactiune in societate. Noi ne propunem sa discriminam toti factorii perturbatori si chiar sa-i combatem.

Factori favorizanti

Familia
Hobby

Drogurile

Desi se intampla extrem de rar (cel putin in tara noastra) ca elevii de gimnaziu sa consume droguri, noi trebuie sa ne facem datoria si sa atragem atentia asupra consecintelor dezastruoase pe care le are consumul de droguri asupra sanatatii fizice si psihice a consumatorului. Elevii trebuie sa stie ca dependenta de droguri poate incepe intr-o discoteca sau la o petrecere la care "din curiozitate" se fumeaza o simpla tigareta si de aici incepe un drum care poate avea ca finalitate in cel mai fericit caz internarea intr-o clinica de dezintoxicare, iar in cel mai rau caz moartea sau ruinarea sanatatii.

+Cancelaria Virtuala - Loc de discutii pentru profesori