Exista probleme grave ale societatii contemporane care isi au originea in educatia primita la scoala sau in primii ani de interactiune in societate. Noi ne propunem sa discriminam toti factorii perturbatori si chiar sa-i combatem.

Factori favorizanti

Familia
Hobby

Cadrul Didactic

Unele comportamente ale cadrelor didactice, in special a acelora care predau materii care se cer la examenul de capacitate sau la examenele de admitere, pot fi factori favorizanti ai esecului scolar. Dintre acestea amintim:

• Comportament exagerat de permisiv: clasa scapa de sub control, elevii nu se mai pregatesc pentru materia respectiva.

• Tratarea cu superficialitate, din partea cadrului didactic, a unor teme sau capitole din materia pe care o preda.

• Absenta sau intarzierea, in mod repetat, la ore.

• Inconsecventa cadrului didactic in verificarea si notarea elevilor.

• +Cancelaria Virtuala - Loc de discutii pentru profesori