Fiecare om care traieste intr-o anumita comunitate trebuie sa-i cunoasca legile si regulile de baza. Aceasta sectiune doreste sa inspire valorile dupa care trebuie sa ne ghidam viata de zi cu zi, ce reguli trebuie sa respectam in societatea in care traim si in care ne desfasuram activitatea.

Arta de a purta o conversatie

Musafiri care au profesii diferite trebuie sa se simta bine. Este recomandabil sa fie antrenati in discutii placute care sa fie accesibile tuturor, indiferent de profesie.

De asemenea, va recomandam sa evitati orice discutie despre bani, despre religie sau politica si de asemenea sa nu cereti consultatii de la o persoana care are o anumita profesie in viata de zi cu zi.

Putem spune ca este o arta a conversatiei atunci cand stim sa ascultam iar atunci cand aveti invitati este bine sa nu-i intrerupeti si sa fiti un bun ascultator. Pozitia dreapta, pozitia membrelor relaxata si semideschisa si expresia faciala afisata de  dumeavoastra ii poate incuraja sa continue si le transmiteti mesajul ca sunteti interesat de subiect.

Nu trebuie sa uitati intr-o conversatie ca micile complimente sunt cateodata sarea si piperul si nu sunt neaparat dovada a ipocriziei. Insa si complimentele au o limita a lor si trebuie sa dovediti tact atunci cand adresati unul. De asemenea, este recomandabil sa nu exagerati cand faceti complimente.

Subiecte de discutie - literatura, moda, sport, arta, stiri, viata mondena, cel mai nou model de telefon mobil sau de calculator - subiectele de discutie sunt diverse si puteti intretine foarte usor invitatii. Va recomandam de asemenea sa evitati barfa - puteti discuta despre cineva in lipsa lui dar trebuie sa fiti cumpatat.

Daca aveti in vedere aceste sugestii, cu timpul o sa fiti un veritabil stapan al artei conversatiei.