"Oamenii traiesc in comunitate in virtutea lucrurilor pe care le au in comun, iar comunicarea este modalitatea prin care ei ajung sa detina in comun aceste lucruri. Comunicarea e un mod de a exista al comunitatii." John Dewey

<  Back to index

Organizarea retelei comerciale in cadrul S.C. BUR S.A.

RETEAUA COMERCIALA ĪN SISTEMUL ACTUAL AL ECONOMIEI DE PIATA

Produsele realizate īn procesul de fabricatie trebuie sa ajunga la beneficiarul lor, la cel pentru care au fost realizate. Acest transfer din momentul productiei pāna la cel al consumului se realizeaza prin intermediul pietei si al canalelor de distributie.
Īntr-o economie de piata, reteaua comerciala constituie o veriga importanta īn viata oricarei ativitati legate de comert deoarece aceasta leaga productia cu consumul. Cu alte cuvinte, reteaua comerciala leaga, īn timp si spatiu, producatorii si consumatorii.
Totodata, abordānd activitatea fiecarei īntreprinderi producatoare īntr-o optica noua, prin prisma economiei de piata, reteaua comerciala apare ca indispensabila, asigurānd drumul optim al produselor īntreprinderii spre locurile unde acestea īntālnesc cererea.
Īntr-un sens general, privit din punct de vedere macroeconomic, reteaua comerciala cuprinde toate activitatile care permit trecerea unor bunuri materiale si imateriale de la un agent economic producator la alti agenti economici utilizatori sau la consumatorul final; iar īntr-un sens particular, al exploatarii economice la nivelul unei īntreprinderi, reteaua comerciala trebuie sa cuprinda activitati speciale de marketing, legate de transerul bunurilor.