"Oamenii traiesc in comunitate in virtutea lucrurilor pe care le au in comun, iar comunicarea este modalitatea prin care ei ajung sa detina in comun aceste lucruri. Comunicarea e un mod de a exista al comunitatii." John Dewey

<  Back to index

GLOBALIZAREA. DEZVOLTAREA DURABILA. SOCIETATEA CUNOASTERII.

Globalizarea se refera la un proces accentuat de integrare pe plan mondial si de raspīndire a unui set de idei mai mult sau mai putin legate de activitatea economica si de productia bunurilor materiale, fortele promotoare fiind liberalizarea comertului international si a fluxurilor de capital, accelerarea progresului tehnologic si societatea informationala. Concept destul de contoversat, globalizarea este privita sub doua aspecte: unul pozitiv ce se concentreaza pe beneficiile uniformizarii si a mondializarii societatilor, si unul negativ ce acuza globalizarea pentru pierderea individualitatii unui popor, a unei comunitati.

Astfel, se spune ca globalizarea aduce prosperitate. Oamenii au acces la o cantitate din ce īn ce mai mare de bunuri, iar daca procesul se īntīmpla la scara planetara, atunci este clar ca prin globalizare sīnt ridicate zone ramase īn urma, sīnt puse īn valoare zacamintele lor, resursele de materii prime, energie si chiar resursele umane.

De asemenea, globalizarea impune un nou tip de raportare la realitate, pentru ca pe līnga faptul ca acest proces prinde insul īn niste structuri ale societatii mondiale, īn acelasi timp aceasta societate este introdusa vrīnd-nevrīnd īn sufletul omului, determinīnd īn el schimbari inevitabile. Asadar, este clar ca globalizarea, daca ne schimba modul de a fi, trebuie sa ne schimbe si modul de a gīndi, de a ne forma.

Totusi, īn mare, globalizarea, chiar daca aduce prosperitate, o aduce cu pretul pierderii unor puncte de reper ale colectivitatilor umane. Īn fata proceselor de globalizare si mondializare va conta foarte mult vitalitatea natiunii, capacitatea ei de a-si afirma identitatea, de a oferi īn acest schimb liber de valori ceea ce au ele mai bun.

Oricum, globalizarea este un proces obiectiv, ea se īntīmpla chiar daca sīntem de acord cu ea sau nu. Pe de o parte aduce bunastare, dar pe de alta parte, aduce bineīnteles si efecte perverse.

Īn ceea ce priveste dezvoltarea durabila, aceasta se refera la capacitatea unei societati de a functiona continuu intr un viitor nedefinit, fara a ajunge la epuizarea resurselor cheie, ea reprezinta adoptarea unor sisteme pe termen lung, de dezvoltare si realizare a unei comunitati prin luarea in considerare a problememlor economice, de mediu si sociale.

Dezvoltarea durabila ofera un cadru prin care comunitatile pot folosi in mod eficient resursele, crea infrastructuri eficiente, proteja si imbunatati calitatea vietii, crea noi activitati comerciale care sa le consolideze economia. Ne poate ajuta sa cream comunitati sanatoase care sa poata sustine atat noua noastra generatie, cat si pe cele care urmeaza.

Modurile de interpretare traditionale de planificare si dezvoltare creeaza, mai mult decat rezolva, probleme de mediu inconjurator sau sociale. Acolo unde interpretarile traditionale pot conduce la aglomerare, extindere, poluare si consumul excesiv de resurse, dezvoltarea durabila ofera solutii reale si de durata care ne consolideaza viitorul.

Toate aceste inovatii care au aparut īn ultimele decenii pentru a usura si īmbunatati viata omului sīnt, bineīnteles, legate de o societate a cunoasterii din ce īn ce mai pregnanta si mai unanim acceptata, fapt ce demonsteaza de fapt eficacitatea ei. Daca mai exista si azi comunitatile traditionale, conservatoare, care nu sīnt deschise la schimbare si resping din start orice apare nou īn peisajul lor, acestea sīnt cazuri izolate ce vor fi īn cele din urma ”convertite” de acest val informational, devenit indispensabil oricarei dezvoltari, pentru ca īn lipsa lui resursele nu ar putea fi valorificate īn mod eficient.

Sorina Iordan