Proiect: "Ora de chimie online" - Obiectiv: Descrierea unei ore de chimie online - Locul actiunii: Undeva pe web. - Informatiile publicate sunt gratuite pentru toti cei care sunt dornici sa invete sau sa-si consolideze cunostiintele de chimie. De asemenea, pe baza informatiilor prezentate aici, se pot crea referate si lucrari didactice, utile elevilor.

Molecula de Fulerina

Reprezentare 3D

• Carbonul are doi alotropi foarte cunoscuți: diamantul și grafitul, cu structuri și proprietăți diferite. Carbonul mai există și într-o structură mai complexă alotropică, numită Fulerină (eng. Fullerine).

• Alotropie = Proprietate a unor elemente chimice de a se prezenta sub mai multe forme cu proprietăți fizice diferite.

• În anul 1985, un nou alotrop al carbonului a fost descoperit. Fiecare moleculă conținea 60 de atomi de carbon astfel legați, pentru a alcătui o formă sferică gen cușcă. Pentru că aceste molecule semănau exact cu proiectele inginerului Richard Buckminster Fuller, materialul a fost numit buckminsterfulerin. Molecule asemănotoare, acum numite fulerine și care conțin până la 70 de atomi de carbon, au mai fost descoperite din 1985.

• Existența fulerinelor a fost stabilită în 1985, după o serie de experimente a cercetătorilor spațiali Ronald Huffman și Wolfgang Kratschmer, care doreau să afle ce se poate întâmpla cu grafitul încălzit la temperaturi foarte mari în spațiu.

• În viitor materialul descoperit se va putea utiliza ca semiconductor sau superconductor, catalizator sau chiar la baterii.

• Momentan, obținerea lor pe scară largă este imposibilă datorită costurilor ridicate de obținere.