Proiect: "Ora de chimie online" - Obiectiv: Descrierea unei ore de chimie online - Locul actiunii: Undeva pe web. - Informatiile publicate sunt gratuite pentru toti cei care sunt dornici sa invete sau sa-si consolideze cunostiintele de chimie. De asemenea, pe baza informatiilor prezentate aici, se pot crea referate si lucrari didactice, utile elevilor.

Molecula de Etan

Reprezentare 3D

Etanul este al doilea termen al seriei hidrocarburilor saturate si contine pe langa legaturile C-H sp3-s, legaturi covalente C-C sp3-sp3. Lungimea legaturilor C-C este de 1,54 A. Unghiul dintre valentele atomilor H-C-H si H-C-C este de 109,5 grade.

Etanul este un alcan gazos si nu are miros. Etanul are punctul de topire -183,2 grade Celsius si punctul de fierbere egal cu -88 grade Celsuius. Etanul se obtine din hidrogenarea catalitica a etenei.

In cursul unei rotatii complete, in jurul legaturii simple C-C, molecula etanului trece printr-o infinitate de conformatii intre care se disting doua conformatii extreme: o conformatie eclipsata si o conformatie intercalata.