Proiect: "Ora de chimie online" - Obiectiv: Descrierea unei ore de chimie online - Locul actiunii: Undeva pe web. - Informatiile publicate sunt gratuite pentru toti cei care sunt dornici sa invete sau sa-si consolideze cunostiintele de chimie. De asemenea, pe baza informatiilor prezentate aici, se pot crea referate si lucrari didactice, utile elevilor.

Molecula de Ciclohexan

Reprezentare 3D

Ciclohexanul este un cicloalcan cu inel normal. El se obtine prin hidrogenarea catalitica a ciclohexenei. Ciclohexanul este insolubil in apa dar se dizolva in hidrocarburi sau in compusi halogenati. Punctul de fierbere al ciclohexanului este mai mare decat al alcanului cu acelasi numar de atomi de carbon (hexanul are p.f.=68,8 grade celsius iar ciclohexanul are p.f.=80,7 grade celsius).

Una din ractiile importante ale chimiei hidrocarburilor saturate este reactia de izomerizare catalizata de clorura de aluminiu activata cu urme de apa. Izomerul ciclohexanului este metilciclopentan. Din ei se obtin la punctul de fierbere un amestec cu compozitia de 75% ciclohexan si 25% metilciclopentan.

Ciclohexanul are o structura spatiala neplanara, in care unghiunrile intre valente sunt normale (109,5 grade) iar molecula este fara tensiune.