Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Sistemul Muscular

In figura sunt prezentati muschii de mai jos, cu denumirile lor din latina.

Principalele grupe de muschi

Muschii capului:

• Muschii mimicii (cutanati), frontali si occipitali;

• Muschii din jurul orificiilor nazale si bucale, constrictori si dilatatori;

• Muschii masticatori.

Muschii gatului si cefei:

• Pielos al gatului;

• Sterno-cleido-mastoidieni;

• Hioidieni.

Muschii Trunchiului:

• Pe fata posterioara a trunchiului sunt muschii trapezi, marii dorsali si muschii santurilor vertebrale (in plan profund);

• Pe fata antero-laterala sunt muschii toracici (pectorali, dintati, intercostali) si abdominali (drepti si oblici);

• Prin contractie, muschii abdominali participa la defecatie, mictiune si expiratie;

• Intre torace si abdomen se gaseste muschiul diafragma care este boltit spre torace.

Musculatura membrelor superioare:

• Muschii de pe centura scapulara;

• Muschii membrului propriu-zis: brat (biceps, triceps), antebrat (flexor si extensori ai mainii, pronatori si supinatori), muschii mainii.

Musculatura membrelor anterioare:

• Muschi de pe oasele centurii pelviene (fesierii);

• Musculatura membrului propriu-zis: musculatura coapsei (cvadricepsul, croitorul, aductorul, bicepsul femural), musculatura gambei (muschii gambei extensori ai piciorului, ponatori supinatori iar posterior se gaseste tricepsul sural.