Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Rinichii

Rinichii sunt organe pereche, situate retroperitoneal, de o parte și de alta a coloanei vertebrale lombare. Ei au formă caracteristică, circa 300 g, două fețe și două margini
-Segmentul intermediar (ansa Henle), subțire, este format din două brațe, unite între ele printr-o buclă; are epiteliul turti, fără microvii. Nefronii care au glomerulii în zona externă a corticalei au ansa Henle scurtă, în timp ce nefronii cu glomerulii în zona internă a corticalei au ansa lungă, care coboară profund în medulară.
-Segmentul distal este format dintr-o porține dreaptă, ascendentă, care ajunge în corticală în vecinătatea glomerulului propriu, în imediat contact cu arteriola aferentă.

Vascularizația renală este extrem de bogată, rinichii primind 20-25% din debitul cardiac de repaus. Artera renală, ramură a aortei abdominale, pătrunde prin hil și apoi se împarte în ramuri interlobare, din care se desprind arterele arcuate și arterele interlobulare, din care provin arteriolele aferente, care se capilarizează formând glomerulul.După ce se regrupează în arteriole aferente, se capilarizează din nou în jurul tubului și se deschid în venele interlobulare, apoi în venele arcuate.

Inervația renală provine din plexul situat în hilul organului, format în majoritate din fibre simpatice toraco-lombare, dar și din câteva fibre parasimpatice venite prin nervul vag.

Formarea urinei

Mecanismul de formare a urinei cuprinde trei procese fundamentale: ultrafiltrarea plasmei la nivel glomerular, reabsorția și secreția anumitor constituenți în tubi.
Ultrafiltrarea glomerulară este un proces dirijat de forțe fizice, în urma căruia aproximativ 1/5 din cantitatea de plasmă care irigă rinichii treceprin membrana filtrantă glomerulară, extrem de subțire, în cavitatea capsulară.

Reabsorția tubulară este procesulprin care sunt recuperate anumite substanțe utile organismului din ultrafiltratul glomerular, mentinându-se astfel homeostazia plasmatică.
Secreția tubulară este procesul invers celui de reabsorție, transportând anumite substanțe din capilarele peritubulare în lumenul tubului.