Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

ORIGINEA SI DOMESTICIREA TAURINELOR

Prin termenul de bovine se înțelege un gen de animale care cuprinde mai multe specii; dintre acestea specia taurinelor este cea mai numeroasă și mai importantă.

In legătură cu originea taurinelor, au fost emise trei teorii: monofiletică, bifiletică și polifiletică.

Teoria monofiletică admite ipoteza că rasele actuale de taurine provin dintr-un singur strămoș sălbatic - Bos taurus primigenius (boul primitiv sălbatic), care este cunoscut sub diferite denumiri: Bos unis (în limba latină), bour (în limba română), auroch (în limba franceză). Această teorie a fost emisă de Nehring, fiind bazată pe cercetările craniologice făcute de Bojanus și susținute de Hilzheimer și Herre. Monofiletiștii își susțin teoria pe faptul că acest strămoș sălbatic a existat până în secolul al XVlI-lea (ultimul exemplar a murit în anul 1627 la gradina zoologică din Zamoiski - Polonia). Bourul a fost adus de către popoarele răsăritene din Rusia de sud și centru, până în centrul și în vestul Europei. Bourul a trăit și pe meleagurile țării noastre (Transilvania, Moldova și Muntenia), alături de zimbru. Efectivele de bouri au fost foarte mari în timpuri străvechi, fiind apreciați ca animale de vânat (stema Moldovei avea prezent un cap de bour).

Teoria bifiletică emisă de Adametz susține ipoteza că taurinele domestice au provenit din doi strămoși sălbatici: Bos taurus primigenius și Bos taurus brachyceros.

Teoria polifiletică (cronologic prima), a fost emisă de către Rutimeyer, completată de Wilkens, Nillson și Arenander, care admit ipoteze potrivit cărora taurinele domestice de azi provin din mai mulți strămoși sălbatici.

Domesticirea a reprezentat o continuare a stadiului de vânătoare a omului primitiv, determinând un control tot mai puternic al „simbiozei" dintre om și animal, asigurând protecția animalului și folosindu-1 ca sursă pentru existența omului.

Literatura de specialitate este controversată în privința căilor domesticirii, dar în ultimul timp s-au înregistrat progrese semnificative în această direcție. în esență, procesul domesticirii s-a produs parcurgându-se următoarele etape:

- captivitatea (prinderea și ținerea închisă a bovinelor sălbatice, cu precădere a puilor; animalele captive părăseau însă omul o dată ce erau libere, reluându-și viața în sălbăticie);
-  îmblânzirea (ținerea unor indivizi din speciile de bovine în apropierea omului, fără să fie închiși);
- domesticirea (bovinele trăiau neconstrânse pe lângă așezările oamenilor, crescând și înmulțindu-se sub acțiunea omului, căruia îi aduceau numeroase foloase.

Documentatie elaborata de Negrut Radu