Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Muschiul Visceral

• Muschiul neted visceral, este prezent la nivelul viscerelor.

• Dupa cum se vede si in figura de mai jos, are aspect de sincitiu (masa citoplasmatica cu mai multi nuclei, obtinuta prin fuziunea mai multor celule, intre care se pastreaza inca legaturi citoplasmatice).

• Dintre proprietatile muschiului neted visceral se remarca automatismul (descarcarea automata a impulsurilor, ca urmare a unor modificari metabolice ritmice, produse in aceste celule, prin care se genereaza un impuls nervos);

• Muschiul neted visceral initiaza contractiile musculare, in timp ce sistemul nervos vegetativ vine sa-i modifice activitatea.

• Muschiul neted visceral este mai putin excitabil decat cel striat;

• Muschiul neted visceral are un potential de actiune mai scazut;