Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Muschiul Striat

• Musculatura striata reprezinta 40% din greutateacorpului unei persoane;

• Este reprezentata de: musculatura scheletica, o parte din musculatura tubului digestiv;

• Muschiul striat are in alcatuirea lui, fibra musculara striata; In imaginea de mai jos se poate vedea o sectiune din muschiul striat;

• Muschiul striat este alcatuit din fascicule de fibre iar fasciculele, din fibre musculare striate. La exterior, muschiul este invelit intr-o membrana conjunctiva numita epinisium care trimite septuri conjunctive in interior, care formeaza in jurul fascicolelor, perinisium, iar acesta va trimite septuri conjunctive intre fibre, solidarizandu-le si formand endonisium.