Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Inima la om

Sistemul circulator

Sistemul ciculator este format din inimă, vasele sangvine și limfatice care alcătuiesc o unitate funcțională coordonată și permanent adaptată nevoilor organismului.

Inima
Inima este un organ musculos,cavitar, tetracameral, care pompeayă ritmic în artere sângele pe care îl primeste prin vene. Deși la om cântărește aproximativ 300 g și are mărimea pumnului unui adult, inima efectuează o activitate uriașă, zilnic contractându-se de peste 100000 de ori și pompând peste 7200 de l de sânge. Secționând inima, se constată că este construită din două atrii și două ventricule, separate complet prin septurile interatrial și iterventricular. Fiecare atriu comunică cu ventriculul respectiv prin orificiile atrio-ventriculare prevăzute cu valve, care se deschid doar intr-un anumit sens, spre venticule: stâng (biscupidă) și drept (triscupidă).

Structura histologică a inimii

Inima este alcătuită din tei straturi concentrice: endocard, miocard și epicard.
Endocardul este constituit dintr-un endoteliu situat pe o membrană bazală ce se continuă cu stratul subendotelial, format din fibre colagene, fibre de reticulină, fibre elastice, rare celule conjuctive și numeroase terminații nervoase senzitive.
Miocardul este constituit din fascicule de fibre musculare cardiace, orientate circular în peretele atriilor, și din fibre oblic-spiralate în ventricule.
In peretele inimii. În afara celulelo miocardice, mai există celule specializate în generarea și conducerea impulsulilor de contracție acestea constituie țesutul excitoconductor nodal.
Epicardul este o membrană epitelio-conjuctivă subțire ce acoperă suprafața cardiacă și constituie foița viscerală a pericardului. Între foițele pericardului se găsește cavitatea pericardică cu olamă subțire de lichid, care favorizează alunecarea în timpulactivitații cardiace.
Vascularizația inimii, extrem de bogată este asigurată de cele două artere coronare care se desprind de la originea aortei și se împart în ramuri care nu se anastomozează între ele.Obstrucția unei coronare sau a ramurilor sale provoacă necroza teritoriului cardiac deservit.
Inervația extrinsecă a inimii este realizată prin fibre vegetative simpatice și parasimpatice formând plexul cardiac. Fibrele simpatice provin din ganglionii paravertebrali cervicali și exercită efecte stimulatoare asupra miocardului și vasodilatatoare coronariene. Fibrele parasimpatice provin din nervii vagi, nerveazăpredominant nodulii sinoatrial și atrioventricular și au ca efect diminuarea activitații cordului.

Proprietațile mușchiului cardiac

Miocardul care din punct de vedere structural este un mușchi striat are proprietați comune cu mușchii striați, dar și o serie de proprietăți caracteristice.
-Ritmicitatea este proprietatea cordului de a se contracta succesiv ca urmare a impulsurilor contracțiile generate de nodul sinoatrial. Aceste impulsuri sunt urmarea unor modificări metabolice care au loc în sistemul excitoconductor.
-Conductibilitatea este proprietatea miocardului în specil a țesutului nodal de a conduce unde de contracție de la nivelul nodului sinoatrial în întreg cordul.
-Excitabilitatea este proprietatea miocardului de a răspunde printr-o contracție la stimuli adecvați.
-Contractilitatea este proprietatea miocardului de a se contracta atuci când este stimulat adecvat. Contracțiile miocardului se numesc sistole iar relaxările diastole.